404 Hatası – Ne Yapmalı?

Kullanıcı arama motorunda bulduğu bir linke tıkladıktan sonra şöyle bir hata gördüğünde…

Not Found – The requested URL was not found on this server

veya Sayfa bulunamadı

Kullanıcı için sinir bozucu bir durum siteye geldiği gibi terk edecektir, webmasterler içinde yeni bir takipci kaybı.  Bu durumu kurtarmak için yapabileceğimiz 2 şey var:

  1. Kırık linkleri düzenli olarak kontrol etmek
  2. 404 Hata sayfası oluşturmak

1. Kırık link kontrol etme

Öncelikle, 404 hata oluşumunu engellemek için yeni oluşturduğumuz yazı veya sayfaya eklediğimiz linkleri yayınladıktan sonra tek tek tıklayıp kontrol etmek. Sadece bunu yapmak tabiki yeterli değil, bazen bir sayfa silebiliriz veya sayfanın adresini değiştirebiliriz. Bu yüzden arada bir LinkChecker ile sitemizde bulunan linkleri gözden geçirmek de fayda var. Ben sitemde Broken Link Checker eklentisini kullanıyorum.

2. 404 Hata sayfası oluşturmak

Kırık linkler konusunda işimizi titizlikle yapmış olsak bile bazı kullanıcılar adresi elle girdiklerinde hatalı girebilirler. Bir backlink eklemede hata yapılmış olabilir veya farklı bir sitede yorum bırakıp sitemize giden linki ekleriz, bu site sahibi değişiklik yapabilir. Bu durumlar için kendimize 404 hata sayfası oluşturmak da fayda var.

Teknik olarak bunu yapmak oldukça basit. Kendimize 404.html sayfası oluşturuyoruz ve daha sonra .htaccess dosyasına şu kodu ekliyoruz…

ErrorDocument 404 /404.html

404 hata sayfamızı oluştururken verdiğimiz linkleri eklerken dikkat etmemiz gereken…

/iletisim.html

yerine

http://alanadi.com/iletisim.html

yani tam adresi vermemiz gerekiyor…

Teknik yapılandırmanın yanında 404 hata sayfamızın tasarımı da önemli. Kullanıcının bir hata sayfasında olduğunu belirtmemiz gerekiyor, ama daha önemlisi sitemizde olan diğer sayfalara yönlendirmekte fayda var. Anasayfamıza giden bir link verip sitemizde dolaşımını sağlamak gibi.

Örenğin aşağıdaki resim gibi bir sayfa hazırlayabiliriz…

404 Hata Sayfası

Eğer tasarım konusunda yeterli değilseniz sorun yok, WordPress de 404 hata sayfası ile ilgili biçok eklenti bulabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece eklenti ekle kısmında 404 yazıp aratmanız…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.