Blogger SEO – Anahtar Kelime (Keyword)

Blogger’da SEO açısından Anahtar Kelime (Keyword) eklemek sitenin üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Anahtar Kelime (Keyword) Nedir? Ne İşe yarar? gibi soruları, yazının devamında bulabilirsiniz. Blogger hesabının nasıl açılacağını bilmiyorsanız Resimli anlatım için Ücretsiz Bloglar: Blogger’da Blog Kurmak yazısını okumalısınız.

Anahtar Kelime (Keyword) Nedir?

Kısaca Anahtar Kelime (Keyword) tanımına ve ne işe yaradığına baktıktan sonra kurmuş olduğumuz Blogger bloga nasıl ekleyebileceğinizi resimli olarak anlatacağım. Bloglar ticari ya da ticari olmayan paylaşımlar yapmak için kurulur. Amacınız para kazanmak olsun ya da olmasın, oluşturduğunuz blogun insanlar tarafından ziyaret edilmesini istersiniz. Kimsenin görmediği, bilmediği, bulamadığı bir blogun sahibi olmak eğlenceli bir şey olmasa gerek. Kısacası bir sitenin başarısı oluşturduğu ziyaretçi sayısı ile ölçülür. İşte SEO (Search Engine Optimization) burada devreye giriyor. Anahtar Kelime (Keyword) ise SEO’nun önemli aşamalarından bir tanesidir.

Anahtar Kelime (Keyword): Google gibi arama motorlarında kutucuğun içine yazarak “Google’da Ara” dediğiniz kelime ya da kelime gruplarına Anahtar Kelime (Keyword) denir. Google sizin yazdığınız bu kelime ya da kelime gruplarına bakarak eşleşen sonuçları sıralar. Aratılan kelime ile ilgili en ilişkili sonuç en üstte gösterilir. Daha sonra eşleşme durumuna göre sıralama belirlenir. Netice itibari ile bakıldığında bu kelimeler Google ya da diğer arama motorları tarafından kullanılarak sizinle ziyaretçi arasında bir köprü kurar. Sanırım, Anahtar Kelime’nin (Keyword) önemini anlatabildim.

Açıklama (Description): Yine SEO açısından önemli bir elemandır. Aynı Anahtar Kelime’de olduğu gibi, makalelerde ve sitenin genelinde kullanılması gerekir. Bu sayede arama motorları sitenizin hangi konular aratıldığında listelenmesi gerektiğini öğrenir.

Anahtar Kelimeler, hazırladığınız makalelerin içinde de dikkatle kullanılması gereken bir unsur olarak karşımızda çıkıyor. Bir makalenin SEO uyumlu olarak nasıl hazırlanabileceğine ilerleyen konularda değineceğim. Öncelikli olarak Blogger’da oluşturmuş olduğunuz Blog’un Anahtar Kelimelerini Nasıl Ekleyebileceğinizi anlatacağım.Aşağıdaki kodları gördüğünüzde endişelenmeyin. Eklenmesi son derece basittir. Bu kodları eklemeden önce Anahtar Kelimelerinizi (Keyword) ve Açıklamanızı (Description) belirleyin. Beş adet anahtar kelime ve 150 karakteri geçmeyecek bir açıklama yeterli olacaktır. Anahtar kelimelerinizi seçerken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 • Blog ya da Konu bağlığı ile eşleşen kelimeler içermeli
 • Aynı kelimelerin türevlerini kullanmayın. Örn: Blog Kurmak, Blog kurma, Blogg Kurma, blog kurma vb.
 • Temel anahtar kelimenizi belirledikten sonra, açıklayıcı ve site içinde geçen 2-3 kelimelik anahtar kelimeler kullanın
 • 5 taneden fazla anahtar kelime kullanmamaya dikkat edin.
 • Site veya makale ile ilgisi olmayan anahtar kelimeleri seçmeyin

Bu kısa hatırlatmalardan sonra Blogger’da Anahtar Kelimeleri Nasıl ekleyebileceğinizi resimli olarak anlatmak istiyorum. Aşağıda hem Ana Sayfa için hemde yayınladığınız tüm sayfalar ya da yazılar için ilgili yöntemi bulabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce muhakkak blogunuzun son halini yedekleyin. Böylece herhangi bir problemle karşılaşırsanız, sitenizi tekrar geri yüklemek imkanına sahip olursunuz. Aslında en sağlıklısı tüm bunları oluşturduğunuz bir deneme hesabı üzerinde yapmanızdır. Her iki yöntemi uygulamak için de yazdığım yönergeleri dikkatlice okuyun.

 1. Blooger hesabınıza giriş yapın
 2. Panelde Sol taraftaki menüden “Şablon” sekmesini tıklayın. Bu alan blogunuz ile ilgili temanızı seçebileceğiniz ve özel düzenlemeler yapabileceğiniz “Şablon Ayarları” bölümüdür.Blogger Şablon
 3. HTML’yi düzenle seçeneğini tıklayarak  Keyword ve Description alanlarını gireceğimiz HTML yapısına erişiyoruz. HTML yapısı içerisinde değişiklikleri çok dikkatli bir biçimde yapmalısınız. Önceki uyarılarımı dikkate alın lütfen.
  Blogger HTML Düzenle
 4. Açılan ekranda aşağıdaki kodları bulun
   
 5. <b:include data=”blog” name=”all-head-content” /> kodundan sonra aşağıdaki kodları altına ekleyin.
 6. “http://SİZİN_ADRESİNİZ.blogspot.com” yazan yere kendi blog isminizi girin. Örneğimize göre ben ilgili bölümü “http://blogkurmak.blogspot.com” olarak değiştirdim.
 7. “<meta content=’AÇIKLAMA‘ name=’description’/>, AÇIKLAMA yazan bölüme sitenizi tanıtan ve anahtar kelimeleri içeren 150 karakterlik kısa bir açıklama girin. Ben ilgili bölüme “Bloggerda blog kurmak; blogunda yazı yayınlamak, resim eklemek, link eklemek ve blog yazarak para kazanmak konuları üzerine yardımcı bilgiler bulabilirsiniz.” açıklamasını girdim.
 8. “<meta content=’AHANTAR_KELİME‘ name=’keywords’/>” ANAHTAR KELİME yazan bölüme sitenizin bulunmasını istediğiniz ve sitenizle alakalı 5 adet anahtar kelime girin. Ben ilgili bölüme “Blogger blog kurmak, ücretsiz blog kurmak, bedava blog kurmak, blog yazarak para kazanmak, blogdan para kazanmak, blogger anahtar kelime ve description eklemek” anahtar kelimelerini girdim ve kaydettim.
 9. Bu değişikliklerden sonra Blogger’daki şablon görüntüm aşağıdaki gibi oldu.
   
 10. Son olarak site başlığımızı “Title” Google kriterlerine uygun hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için “<title><data:blog.pageTitle/></title>” yazan bölümü bularak aşağıdaki kodla değiştirmemiz gerekiyor. Bu değişiklikten sonra sayfamız Yazı Başlığı – Site Başlığı şeklinde gözükecektir.
  Buraya kadar anlattığım bölüm blogunuzun giriş sayfası ile ilgiliydi. Blogger’da yazdığınız her yazıya veya sayfaya da Anahtar Kelime ve Açıklama girebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. 5. adımda vermiş olduğum kodu bir öncekinin altına yapıştırıyorsunuz.
 11. “http://SİZİN_ADRESİNİZ.blogspot.com” yazan yere yazmış olduğunuz yazının ya da sayfanın URL adrsini girin.  Örneğin  “http://blogkurmak.blogspot.com/2012/12/blogger-blog.html”.
 12. “<meta content=’AÇIKLAMA‘ name=’description’/>, AÇIKLAMA yazan bölüme yazınızın (Post)  veya sayfanızın konusunu anlatan içinde anahtar kelimeleri içeren 150 karakterlik kısa bir açıklama girin.
 13. “<meta content=’AHANTAR_KELİME‘ name=’keywords’/>” ANAHTAR KELİME yazan bölüme yazının veya sayfanın içeriği ile ilgili 5 adet anahtar kelime girin.

Herhangi bir HTML sayfasını ziyaret ederken sayfanın kaynak kodunu görmeniz mümkündür. Sayfanın kaynak kodu siteyi Google’ın nasıl okuduğunu gösterir. Mozilla Firefox kullananlar http://blogkurmak.blogspot.com adresine gittiklerinde CTRL + U tuş kombinasyonunu kullanarak, sayfanın kaynak kodunu görebilirler. Dikkat etmeniz gereken yer Meta name=”keywords” ve Meta name=”description” bölümleridir. Aynı işlemi kendi hazırladığınız bloglarda, yazılarda ya da sayfalarda da yaparak verdiğiniz Anahtar Kelimelerin ve Açıklamaların geçerli olup olmadığını görebilirsiniz.

Blogger SEO – Anahtar Kelime (Keyword) ve Açıklama (Description) dersimizin sonuna geldik. Bir sonraki bölümde Blogger Blog’da ilk yazımızı paylaşıyor olacağız. Hoşçakalın

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.