FeedBurner Email Widget Eklentisi

Bugün sitede bırakılan yorumları gözden geçirirken bir üyemin isteğini gördüm. Üyemin isteği; FeedBurner Email Widget eklentisi hakkında bir video çekip ekleyebilir misiniz? Bende en kısa zamanda araştırmamı yapıp videoyu çekeceğim yanıtını vermişim, fakat iş yoğunluğu vs. derken nasip bugüneymiş.

FeedBurner Email Widget Önemi

Öncelikle feedburner nedir? …buna bakmakta fayda var. FeedBurner bir RSS okuyucusudur (RSS Reader). Tüm sitelerin bir RSS´i mevcuttur, google FeedBurner sistemine kayıt olduktan sonra site üzerinde yeni bir yazı yayımladığınızda bu yazı otomatik olarak RSS yardımıyla FeedBurner sistemine iletilir.

Ziyaretçiler arasında RSS beslemeleri ile siteyi takip etmek isteyen olabilir. Ziyaretçi RSS linkine tıklayarak hangi kanal (Outlook, Gmail vb…) üzerinden, sitede yayımlanan yeni yazılardan haberdar olmak istediğini ayarlaması gerekiyor. Birde RSS üzerinden takip edilebilir olduğunu bilmeyenler var, işte burada FeedBurner Email Widget eklentisi ön planı çıkıyor. Eklenti sayesinde sidebar´a bir bileşen ekleyip gelen ziyaretçi sitenizi takip etmek istiyorsa hiçbir ekstra ayar yapmasına gerek kalmadan e-mail adresini girip otomatik olarak sitenizin RSS beslemelerine abone olmuş oluyor. Bu aşamadan sonra yayımlanan tüm yazılar mail yoluyla kaydını bırakmış takipçinize gönderilir. Bu şekilde takipçiyi tekrar sitenize gelmesini sağlarsınız.

FeedBurner kayıt işlemi

FeedBurner Email Widget eklentisini kurmadan önce FeedBurner sitesinde kayıt işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor, çünkü kurulumu tamamlamak için gerekli Feed bağlantımızı almamız gerekiyor.

FeedBurner sitesine kayıt olmak için bir Gmail hesabına ihtiyaç duyuluyor, çünkü Google FeedBurner sitesini satın aldı ve satın aldıktan sonra FeedBurner tamamen ücretsiz oldu. http://feedburner.google.com adresinden gmail hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde gösterildiği gibi siteniz için bir FeedBurner oluşturun…

Feedburner kayıt 1

FeedBurner Kayıt işlemi 1

 

Feedburner kayıt 2

FeedBurner kayıt işlemi 2

 

Feedburner Kayıt 3

FeedBurner Kayıt işlemi 3

Artık FeedBurner kaydımızı oluşturduk ve eklenti için gerekli bağlantımızı aldık…

FeedBurner Email Widget Kurulumu

Eklenti kurulumu için yapmamız gereken işlem;

  1. Wp admin panelinde “Eklentiler” altında “yeni ekle” butonuna tıklıyoruz
  2. Arama kelimesi olarak “FeedBurner Email Widget” kelimesini yazıp aratıyoruz
  3. Listeden eklentiyi bulup “şimdi kur” linkine tıklayıp son olarak “eklentiyi etkinleştir” linkini tıklıyoruz

Bu aşamadan sonra eklenti kuruldu. Son olarak ayarlarını gerçekleştirmemiz gerekiyor…

FeedBurner Email Widget nasıl ayarlanır?

Eklentiyi kurduktan sonra “görünümler” altında “bileşenler” alanına tıklıyoruz ve bileşenler arasında feedburner widget bileşenini bulup üzerine tıklayıp sidebar´a çekip bırakıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran çıkacak karşımıza.

Feedburner Email Widget 1

FeedBurner Email Widget Ayarı 1

Resimde görüldüğü gibi ilgili alanlar doldurduğunuzda RSS kayıt bileşeni sitede şu şekilde görünecektir…

Feedburner Email Widget 5

FeedBurner Email Widget Ayarı 5

Evet, yapılması gereken işlemleri anlattım, sizde aynen uygulayıp blog takipçilerine sizi her an takip edebilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde sürekli yeni yayınladığınız yazılarınızda takipçileriniz trafik olarak geri dönecektir.

Birde, VİP üyelerimiz için hazırladığım video var tabi…

Video 55

FeedBurner Email Widget ile ilgili aklınıza takılan soruları, yorum bırakarak sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.