Google Analytics Hedefler

Google analytics aracın sunduğu çok önemli menülerden biride hedefler menüsüdür. Webmaster´ler bu şekilde hedef gösterdiği bir sayfanın dönüşümlerini görebilir. Örneğin sitenize yeni bir ürün eklediniz ve bu ürün hakkında ödeme sonrası detayları almak isteyebilirsiniz. Bu durumda ödeme sonrası yönlendirdiğiniz sayfanın kaynağına küçük bir js kodu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sorna artık satış sonrası çok önemli verilere ulaşmak mümkün. Mesela ziyaretçinin ödeme sayfasına gelmeden önce bulunduğu sayfayı görebiliriz, daha az satış gelen sayfaları bu şekilde tespit edebilir ve bu sayfalarda düzenlemeler yapabilirsiniz.

Hedef belirlemek

Hedefi belirlemek için Web site profilinde listeli olan sitelerimizde düzenleye tıkladıktan sonra Profil ayarları sayfası gelecek. Hedefler sekmesini göreceksiniz burada “Hedef ekle” tıklayarak yeni bir hedef belirleyebilirsiniz. Bir profil için toplam 20 hedef tanımlayabiliyoruz, buda oldukça yeterli.

Hedef ekleye tıkladıktan sonra açılan sayfada “Hedef adı” yazmak takip etmemizi kolaylaştıracaktır. Hedef türünü url olarak seçtikten sonra “Hedef ayrıntıları” açılacak. Ödeme sonrası sayfayı hedef olarak göstereceğimizi düşünürsek “Tam eşleşme” seçip…

Hedefimiz eğer…
www.alanadi.com/tesekkurler.html
ise girmemiz gereken sadece
/tesekkurler.html
olacaktır

Hedef değerini verdikten sonra “Hedefi kayıt et” tıklayarak işlemi bitiriyoruz. Hedefleri görebilmek için 24 saat beklemek lazım. Daha önceki yazımızdan alabileceğiniz takip edilecek sayfanın kaynağına izleme kodunu eklemeyide unutmamak geriyor.

Hedefler menüsü

Hedef ayarını yaptıktan sonra artık hedefler menüsünü tanıtmaya çalışıcam.

Tamamlanan hedef, hedef performansı ve toplam hedef değerini tek sayfada görebileceğiniz menü…
Hedeflediğiniz sayfaya toplamda gelen hit sayısını gün gün listelenmiş şekilde görebilirsiniz.
Bu alanda günlük dönüşüm oranlarınını görebilirsiniz
Belirlediğiniz hedefi başlık eşleşmesi olarak ayarladığınızı düşünürsek, burada eklediğiniz hedefin alt kategorilerine gidilen url leri görebilirsiniz.
Bu alanda satış gerçekleşmeden önce görüntülenen sayfaları görebilirsiniz. Bu şekilde etkisiz sayfalara bazı optimize ayarları yapabilirsiniz.
Elde ettiğiniz kazancı görebileceğiniz alan.
Toplam ziyaretçinin kaçı ürünü satın aldığı ile ilgili verileri alabiliriz.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.