Google Analytics Menüler

Google analytics kaydımızı tamamladıktan ve WordPress içine google analytics kodumuzu ekledikten sonra verileri görmemiz için 24 saat beklememiz gerekmektedir. Google analytics bize çok zengin bir menü sunmakta, sitemiz ile ilgili olarak bir çok istatistiki bilgi elde edebiliriz. Şimdi bu menülere kısaca göz atalım. Açıklamaları yazarken satır aralarında önemli olduğunu düşündüğüm noktalara ayrıca değineceğim.

Genel Bakış: Hesabımıza bağlı olan web siteleri hakkında genel bilgileri bulabileceğimiz ve temel ayarlamaları değiştirebileceğimiz sayfa. İlgili web sitesi ismine tıkladıktan sonra “Raporu görüntüle” linkinden detaylı verilere ulaşabiliriz.

Gösterge Tablosu: Siteniz için toplanan verilerin grafiksel olarak toplu halde gösterildiği sayfa. Gösterge tablosu içindeki verilerin detaylı analizleri, alt başlıklarda mevcuttur.

Ziyaretçi Sayısı: Ziyaretçi sayısı ana başlığı altında, ziyaretçilerinizin detaylı bir profili çıkartılmıştır. Tamamına değinmek yerine öne çıkanlara biz  göz atalım. İncelemelerinizi sayfanın sağ üst tarafında bulunan Ay-Gün-Hafta-Yıl seçeneği ile genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Aşağıdaki açıklamalar için “Gün” seçilmiştir. Dolayısı ile oranlar ya da rakkamlar günlük ziyaretleri, değişimleri vb. gibi konuları yansıtmaktadır.

Sitenize o gün içerisinde gerçekleştirilen toplam ziyaret sayısını verir.
Google Anlaytics ziyaretleri IP adreslerine göre ayırır. Aynı IP adresinden gelen farklı ziyaretler gün içinde ” 1 ” ziyaret olarak değerlendirilir. Bu sayede siteyi kaç farklı kişinin ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Bence farklı (tekil) ziyaretler çok önemlidir. Hergün kaç yeni kişiye ulaştığınızı görmek, sitenizin güncel olup olmadığı hakkında bilgi verirken, yeni kitlelere ulaşmak için neler yapmanız gerektiği konusunda sizi teşvik eder.
Gün içinde sitenizin kaç sayfasının ziyaret edildiğini gösterir. Sitede kalma süresinin bir başka ifadesidir. Gelen ziyaretçileriniz sadece bir sayfaya bakıp çıkıyorlarsa “sayfa görüntüleme sayısı” düşük olacaktır. Ziyaretçilerinizin geldikleri sayfaların altında ” benzer konular” gibi başlıklı bir bölüm bulundurup, ilgili sayfa linklerinizi eklerseniz ortalama sayfa gösterminizde sayfa gösterim sayınızla birlikte artabilir.
Ziyaretçinin sitede geçirdiği süre çok önemli bir göstergedir. Hazırladığınız yazılardan ya da sayfalardan ne kadar memnun kalındığını ölçebilirsiniz. Ziyaretçilerinizi sitede uzun süre tutabiliyorsanız, dikkat çekmeyi başarmışsınız demektir. Sitede kalma süresi sayfa görüntüleme sayısı ile doğru orantılıdır.
Ziyaret gerçekleştikten sonra hemen bitirilebilir. Bunun bence en önemli sebebi, ziyaretçinin aradığını tam olarak bulamamasıdır. Siz sitenizi ziyaretçi çekmek için bir yazı hazırladığınız ve bu yazıda da çok üstün körü bilgilerle konuyu geçiştirdiniz. Sayfa açıldığında istediğini bulamayan kullanıcılar siteyi hemen terkedecek ve siz hedefinize ulaşamayacaksınız. Bu nedenle sitenizde anahtar kelime ve açılan sayfalarla ilgili bir analiz yaparak, ziyaretçiye istediği bilgiyi vermelisiniz. Site hazırlayan bir kişi olarak sizde günde onlarca site ziyaret ettiğinizi düşünün. Daha önce girip, hiç memnun kalmadığınız bir sitenin teması ya da girişini hatırlarsınız ve o sayfaya girdiğinizde hiçbirşeye bakmadan çıkıp gidersiniz. O site her ne kadar değişmiş olsa bile siz beyninizde o siteyi artık bloklamışsınızdır. İnsanların beyninde bloklanmamaya dikkat edin. Sonra ağzınızla kuş tutsanız iş işten geçmiş olabilir.
Yukarıdaki başlıklarla ilgili incelemelerin hangi günlerde gerçekleştirildiğini gösteren tabloların yer aldığı bölüm
Burda verilen bilgilerde çok önemlidir. Siteye daha önce gelmiş bir ziyaretçinin tekrar geri gelmesini açıklayan bölümdür. Eğer geri gelen ziyaretçiniz çok olursa, yeni ziyaretçilernizle birlikte toplandığında, günlük ziyaret sayınızda artış gösterecektir.
Bu 2 başlık altında kullanıcı teknik bilgilerini görebilirsiniz. Hangi browser kullanılıyor, eklentileri nelerdir, ekran çözünürlülükleri, bağlantı ISP’leri gibi bilgilerden yararlanarak; sitenizin teknik yapısına şekil verebilirsiniz.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.