Google Webmaster Tool +1 Metrikleri

Google Webmaster Tool +1 Metrikleri webmaster yönetici panelinizde görebileceğiniz yeni servistir. Bende dün webmaster tool panelime girdiğimde fark ettim ve araştırmalarım sonucunda önemli bir servis olacağının sinyallerini şimdiden verdiği kanaatindeyim.

Webmaster tool panelinize girdikten sonra menüler kısmında +1 Metriklerini göreceksiniz. Üzerine tıkladıktan sonra alt menüleri şu şekilde;

  • Arama etkisi
  • Etkinlik
  • Hedef kitle

+1 Metrikleri: Arama Etkisi

Yaptığım araştırmalara göre +1 Arama Etkisi sayfası +1 tıklamaları sonucunda oluşan performans istatistiklerini görebileceğimiz alandır. Bu özellik, sitemizde +1 ek açıklamasıyla en çok gösterim alan sayfaları gösterir ve +1 ek açıklamalarının tıklama oranını nasıl etkilediğini gösterir.

Google yardım sayfasından alıntı;

Not: tıklama oranı değişim değerleri yalnızca, +1 ek açıklaması olan ve olmayan gösterimlerin anlamlı bir karşılaştırma yapmaya yetecek miktara erişmesi durumunda gösterilir. +1 düğmesi çok yeni olduğundan, sayfalarınızın ek açıklamalı gösterim sayısı binleri bulmadığı sürece Tıklama oranların istatistiksel olarak önemli olmadığını unutmamak gerekir.

+1 Metrikleri: Etkinlik

Etkinlik menüsünde şimdiye kadar oluşan tıklamaları görebiliriz yani ne kadar +1´lendiği konusunda oluşan istatistikleri etkinlik menüsü altında bulabiliyoruz. Burada tarih aralığını belirleyerek hangi tarihlerde tıklamalar oluştuğunu da görebiliyoruz.

+1 Metrikleri: Hedef Kitle

Hedef Kitle menüsünde, sitemizde olan sayfaları +1’leyen kişilerle ilgili bilgiler bulabiliriz. Bu bilgiler, tekil kullanıcıların toplam sayısını, konumlarını, yaşlarını ve cinsiyetlerini gösterir.

Google, sitemizin sayfalarını +1’leyen ziyaretçiler ile ilgili kişisel bilgileri paylaşmaz. Belirli bir minimum sayıya ulaşıncaya kadar hiçbir veri göstermez.

+1 Metrikleri Google arama snuçlarında

+1 kişi tarafından tıklandığında önceden tanıdıkları ve güvendikleri kişilerden alakalı içeriği Google arama sonucunda görmelerine yardımcı olur. +1 butonunu sayfalarınıza eklemeniz, sitenize gelen ziyaretçinize sunduğunuz içeriği önermelerine olanak sağlar. Bu şekilde internet kullanıcıları Google arama sonuçlarında yaptıkları arama kelimesine en alakalı içerik olması halinde, arkadaşları ve kişi listelerindeki kişiler tarafından görülebilir.

Peki +1 Metrikleri sitemize nasıl entegre ederiz?

Google webmaster tool giriş yaptıktan sonra +1 Metrikleri menüsüne tıklayalım veya buraya tıklayabilirsiniz…

Google +1 Metrikleri

+1 Kodu oluşturmak

Tıkladıktan sonra gelen sayfada +1 Metrik butonu için gerekli kodu ayarlamalıyız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sitemiz Türkçe ise dil olarak Türkçe seçimini yapmalıyız.

+1 Metrikleri buton kodu

Google +1 Metrikleri Buton kodu almak

Kodumuzu oluşturduktan sonra artık sıra kodu sitemize eklemeye geldi. Üst resimde 2 no´lu işarette olan kodu sitemizin </head> tag´ın hemen üstüne eklememiz gerekiyor. WordPress sitesinde header.php dosyasını açıp kodu ekleyebiliriz.

Artık sıra butonu eklemeye geldi. +1 butonunu sitenizin en iyi alanına yerleştirmeniz daha fazla tıklama getireceği için bu alanı tespit edip o alana ekleminizi tavsiye ederim. Üst resimde 3 no´lu işarette kodu görebilirsiniz.

Evet, bu işlemi de yaptıktan sonra zaman içerisinde oluşan istatistikleri webmaster tool panelinden takip etmeye başlayabiliriz.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.