Site Hızı 1.Bölüm – Grafikleri optimize ederek küçültme

Grafik içermeyen bir web sitesi çok boş ve can sıkıcı. Bu yüzden resim kullanmayan çok az site var. Genelde resimler yüksek boyutlara sahipler ve buda sayfa açılım süresini oldukça kısaltıyor. Burda size bazı ücretsiz küçük yazılımlar tanıtmak istiyorum, bu yazılımlarla resim boyutlarını optimize ederek küçültüp sayfa hızını artırabilirsiniz.

OptiPNG yazılımı png, gif ve bmp formatında grafikleri optimize ederek küçültüyor. Diğer grafik kompress programlarına göre bu yazılım görüntü kalitesini çok fazla bozmuyor. Bu yazılımı kurduktan sonra arayüzü italyanca olarak geliyor ama arayüzünü ingilizceye çevirebilirsiniz bunu yapmak için sağ üst tarafda mavi bayrağı tıklayıp açılan menüde ingiliz bayrağını seçmeniz yeterli olacaktır.

İrfanView yazılımını kullanarak da çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Page Speed kullanarak resimleri optimize etmek

Bi önceki yazımda Google Page Speed eklentisinden bahsetmiştim. Bu eklentiyi kullanmak için Firefox kullanıp Firebug eklentisine ek olarak Page Speed eklentisi kuruluyor. Bana göre site hızı optimize ederken en önemli araçlardan biridir. Yukarda bahsettiğim resim optimize yazılımları gibi Page Speed eklentiside sitemizde o an açılı olan sayfamızı tarıyor ve bize hangi resimlerin optimize edilmesi gerektiğini gösteriyor ve aynı zamanda optimize edilmiş resmi farklı kaydederek pc mizde kayıt edebiliyoruz, daha sonra bu resmi ftp ile bulunduğu klasöre atabiliriz. Optimize edilen grafikleri ftp ile hostunuza attıktan sonra sayfayı yenileyip ve page speed tekrar çalıştırdıktan hemen sonra sonucu görebilirsiniz.

Resimlerinizi optimize etmeye hemen başlayın, bu çalışmadan sonra site hızı hissedilir şekilde arttığını göreceksiniz. Bende geçen hafta daha doğrusu pagerank dağılımından sonra optimize işlemlerine başladım ve yaklaşık 1 yıllık çalışma sonrası oldukça fazla resim birikti ve saatlerce oturup site hızı için optimize ettim, umarım google bir sonraki pagerank dağılımında benide ödüllendirir :)

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.