Site Hızı 3.Bölüm – Paralel İndirme

Sitenizi Google Page Speed ile analiz ettirdiğinizde büyük bir ihtimalle “Parallelize downloads across hostnames” alanında kırmızı bir nokta göreceksiniz. Bu zor anlaşılır terim aslında bize site hızımızı artırmak için verilmiş yeni bir yöntemdir. Farklı etki alanları (Domain) arasında Paralel indirme anlamına gelir. İlk bakışta oldukça karmaşık geliyor olabilir, elimden geldiğince anlaşılır şekilde açıklamaya çalışıcam.

Teorikde – Paralel indirme

Tipik bir site biçok kaynak (bileşenlerden) oluşmaktadır, bunlar tarayıcı tarafından sırasıyla istenir ve önbelleğe indirilir. Bu kaynaklar css, javascript, resimler v.s. oluşmaktadır. Örneğin WP Kurs anasayfası çağırıldığında sayfanın görüntülenmesi için önce toplamda 57 kaynak (Ressourcen) indiriliyor. (Analiz ettiğiniz sayfada kaç kaynak indirildiğini Page Speed eklentisinde “Ressourcen” düğmesine tıklayarak görebilirsiniz.) Tarayıcılar iki kaynak indirecek şekilde kontrol edilir (yani paralel indirme). Modern tarayıcılar hatta 5-6 kaynak aynı anda indirilir şekilde ayarlanmıştır. Halen çok düşük bir rakkam bazı sitelerde 50 ve üzeri kaynak aynı anda indirilir.

Genelde tüm kaynaklar bir domain den indirilir. Biz bu kaynakları 2 domainden indirilir şekilde ayarlamış olursak tarayıcımız 2 kat daha hızlı indirmiş olacaktır. Bu işlemin bir güzel yanıda, bu kaynakları sadece doamin de değil subdomaine de paylaştırabiliriz.

Pratikde – Paralel indirme

İndirimleri parallelize olarak ayarlamak için öncelikle bir subdomain oluşturmamız gerekiyor, örneğin http://harici.alanadi.com. Oluşturmuş olduğumuz bu domain içine temamızın imajlarını atalım. Çünkü sitemizin tüm sayfalarını etkileyen imajlar olduğu için önemli hız kazancı doğuyor. Bundan sonra temamımıza ait olan CSS dosyamızı güncellememiz gerekiyor, CSS dosyamızı açarak resimlere giden linklere yeni adresi olan http://harici.alanadi.com olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Örneğin: daha önceki adresi…

http://alanadi.com/wp-content/themes/tema/images/logo.png

şimdiki adresi

http://harici.alanadi.com/logo.png

Bu işlemi yaparken CSS dosyanızı ftp ile bilgisayarınıza indirip notpad++ veya farklı bir editör programı ile açarak ara değiştir menüsünden rahatça yapabilirsiniz.

Evet bu aşamadan sonra işlem bitmiştir. İlk bakışta biraz karmaşık görünsede pratiğe başladıkdan sonra aslında çok da zor olmadığını göreceksiniz. Ben Paralel indirme işlemi yaptıktan sonra site hızımı ölçmedim ama oldukça hızlandığını hissetim diye bilirim.

WordPress de tema resimleri için yapılan bu işlem oldukça basit, kendi eklemiş olduğumuz resimler yani wp-content/uploads/ içinde bu işlemi yapabilirmiyiz sorusuna gelince; Evet yapılıyor, ama bu işlem biraz daha karmaşık olduğu için yeni bir yazımda bu işleme ayrıntılı şekilde değinicem. Takip edenler için yeni yazım bittiğinde buradan link vericem. –> WordPress Hızlandırma – Resimleri Paylaştırma

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.