WordPress 3.1 Çıktı

Uzun süredir beklenen wordpress 3.1 sürümü yeni özellikleri ile birlikte çıktı. Çıktığı gün güncellemeyi sorunsuz bişekilde yaptım. Sadece bir eklenti sorun çıkarmıştı oda Head Cleaner eklentisi. Header Cleaner eklentisi etkin durumdayken yeni özelliklerden biri olan admin bar siyah bir alan olarak görünüyordu bu sorunuda Header Cleaner eklentisini etkisizleştirdikten sonra gidermiş oldum, eğer sizinde başınıza gelecek olursa bu ve benzeri eklentiden kaynaklı olabilir.

WordPress 3.1 güncellemesi ile gelen özellikler

Admin Bar:

WordPress kullanımında sonuca daha çabuk ulaşacağımız çok güzel özellikler beraberinde geldi. Bunlardan biri az önce bahsettiğim admin bar. Özellik sayesinde sitenizin anasayfasında gezinirken kontrol panelinizin sık kullanılan bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. Yazı/sayfa ekleme, menü/bileşenler, yorumlar, profil/başlangiç/çıkış gibi kısa yollar yerleştirilmiş. Yeni başlayanlar için wordpress sistemine çok daha kolay alışılması sağlanmış gibi görünüyor. Eğer sitenizin üst kısmında admin barın görünmesini istemiyor ve eski halini almasını istiyorsanız…

yapmanız gereken…

Kullanıcılar –> Profiliniz –> Yönetim çubuğunu göster´den

başlangıç seçip kayıt etmek

Site içi bağlantılar:

Daha önceki sürümünde yazı veya sayfa oluştururken site içi bağlantı vermek için tek tek bağlantı adreslerini bulmamız gerekiyordu. 3.1 sürümü ile gelen müthiş özelliklerden biri “site içi bağlantılar”, artık yazımızda farklı bir yazımıza bağlantı vermek istediğimizde açılan menüde tüm yazı ve sayfalar listleniyor dilediğimiz bir yazıya tıkladığımızda otomatik olarak bağlantı ve başlığı atıyor. Ben bu özelliği bayıldım :)

3.1 site içi link

WordPress 3.1 site içi link verme

Post Formats

Post formats özelliği yeni bir yazı eklerken farklı biçimlerde yayınlama imkanı sunuyor. Alıntı, resim, video, galeri gibi yayınlarda görseli farklı bişekilde yayınlamış oluyoruz. Bu işlemi yapabilmek için mevcut temamıza bazı kodlar eklememiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra yazımızı eklerken sağ tarafda seçim yaparak yazımızın hangi biçimde gösterilmesi gerektiğini seçebiliyoruz.

Farklı biçim

Post Formats Özelliği

WordPress 3.1 güncellemesi ile gelen tüm yenilikler hakkında detaylı bilgi almak için WordPress 3.1 Codex | WordPress Türkiye

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.