WordPress Menü Eklemek

WordPress 3.0 güncellemesi ile birlikte gelen yeni wordpress menü özelliği bir çok işimizi kolaylaştırdı. Çok kolay şekilde üst ve sidebar menülerimizi oluşturabiliyoruz ve ayrıca özel bağlantılı menü ekleyip farklı bir sayfaya giden link de ekleyebiliyoruz. Bu menü oluşumundan faydalanmak için öncelikle sayfa ve yazılar oluşturulması gerekmektedir. Yazı eklerken dikkat edilmesi nokta her yazınıza kategoride eklemelisiniz, aksi taktirde bu yazınızı menü oluşumunda bulamayacaksınız.

WordPress üst menü eklemek

WordPress de üst menü eklemek için yapmamız gereken işlem çok basit. Admin panelimize girdikten sonra sol tarafda “Görünümler” altında “Menüler” e tıklıyoruz. Açılan sayfada üst menü oluşumu için gerekli tüm ayarları yapabiliriz.

Wordpress Menü eklemek

WordPress Menüler

Önce üst tarafda kendimize yeni bir menü oluşturuyoruz. Menümüze isim vererek oluşturduktan sonra sol tarafda sayfalar ve kategoriler göreceksiniz. Bu aşamada yapmanız gereken üst menüde hangi sayfa ve yazılarınızı görmek istediğinizi seçip menüye ekle butonuna tıklamanız olacaktır.

Menüye ekle butonuna tıkladıktan sonra seçmiş olduğunuz tüm sayfa ve yazıları sekmeler şeklinde orta alanda göreceksiniz. Bu alanda üst menü dizilişini belirleyebilirsiniz. Dizilişi belirlemek için sekmenin üstüne tıklayıp sırasına çekip bırakıyorsunuz. Açılır menü şeklinde ayarlamak için sekmeye tıkladık dan sonra hafif sağ tarafa çektiğinizde çizgili işaretin hafif sağına yerleştiğini göreceksiniz sekmeyi bu alana bırakarak, açılır menüyü ayarlamış olacaksınız.

Diziliş işlemini bitirdikten sonra sol üst tarafda “Tema Konumları” altında “Primary Menu” olarak yeni oluşturduğunuz menüyü seçip kaydetmelisiniz. Temanızın desteklediği menü sayısına göre seçenekler değişebilir. Artık anasayfanızı yeniledikten sonra üst menüyü görebilirsiniz.

WordPress sidebar´a menü eklemek

WordPress 3.0 dan sonra gelen menü özelliği ile sidebarınıza birden çok menü ekleyebilirsiniz. Daha önce bu işlemi yapmak için kod yazmak gerekiyordu şimdi mail programı kullanırmış gibi kolayca menülerinizi dilediğiniz gibi oluşturabiliyorsunuz.

Gelelim menülerin oluşumuna… Yine yukarıda belirttiğim gibi işleme başlıyoruz. “Görünümler” altında “Menüler”´e tıklıyoruz ve açılan sayfada önce yukarıdan yeni bir menü oluşturuyoruz. Menümüzü oluşturduktdan sonra bu menü altında hangi yazılarımızı göstermek istiyorsak seçip orta alana menüye ekle butonuna tıklayarak getiriyoruz. Dizilişimizi yaptıktan sonra menüyü kayıt ediyoruz.

Burada işimiz bitti, şimdi bu menüyü sidebarımıza eklemek için yapmamız gereken “Görünümler” altında “Bileşenler”´e tıklıyoruz. Ortada bulunan bileşenlerden “Özel Menü” bileşenini görünmesini istediğiniz sidebara çekip bırakıyorsunuz. Daha önce özelleştirdiğiniz menüyü seçerek kayıt ediyorsunuz. Evet anasayfanızı yeniledikten sonra sidebarınıza özelleştirilmiş menü gelmiş olacaktır. Bu şekilde sidebar da istediğiniz kadar menü oluşturarak ekleyebilirsiniz.

Alınan Dersler:

  • WordPress üst menü eklemek
  • wordpress sidebar menü oluşturmak

Videoyu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz:

Video 51

Benzer Konular:

WordPress 3.0 güncellemesi ile birlikte gelen yeni wordpress menü özelliği bir çok işimizi kolaylaştırdı. Çok kolay şekilde üst ve sidebar menülerimizi oluşturabiliyoruz ve ayrıca özel bağlantılı menü ekleyip farklı
Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.