WordPress Nedir?

WordPress Nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap; Ücretsiz, Açık kaynak kodlu ve Web tabanlı içerik yönetim sistemidir (Content Manangement System – CMS). Bu açıklamanın web site tasarımı ile uğraşmayan ve bilgisayar programla dillerinden uzak olanlar için sıkıcı ve anlamsız olduğunu biliyorum. Bu nedenle konuyu teknik bir dille ele almak yerine, basite indirgenmiş hali ile aktarmaya çalışacağım. Zaten WordPress Videolu Kurs sitesinde bulunan videolar sayesinde diğer tüm detaylara hakim olabilirsiniz.

WordPress kişisel web sayfalarının (Blog) oluşturulması için tasarlanmıştı. Günümüzde hemen hemen herkesin mail adresi, facebook ve twitter hesaplarının bulunduğunu biliyoruz. İnsanlar birbirleri ile tanışırken bu sosyal iletişim araçlarını da karşılarındaki kişilere aktarır oldular. Bunları yetersiz gören ve kendilerini daha özgür ifade etmek isteyen insanlar ise kişisel web sitelerini açmak yoluna gittiler. Bu ihtiyaç, yazılımcıları “Ücretsiz, kolay, teknik fazla bir bilgi gerektirmeyen, kısa sürede kurulabilen ve basit bir şekilde idare edilebilen” web site araçlarını hazırlamaya itti. Sonuçta WordPress doğmuş oldu. “Open Source – Açık Kaynak Kodu” kelimesini duymuşsunuzdur. Bu yapı sayesinde herkes bu çorbada benim de tuzum bulunsun diyerek WordPress gelişimine katkıda bulunmuştur. Netice itibari ile baktığımızda, sadece kişisel sayfaların (Blog) hazırlanması için düşünülen WordPress geçirdiği gelişimler sonucunda ticari ya da ticari olmayan alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Eğer bir blog kurmak, her gün yeni yazılar eklemek, insanlarla interaktif iletişim kurmak, blogunuz üzerinden bir şeyler satmak veya pazarlamak istiyorsanız WordPress doğru adres olacaktır. Çünkü bunun için “SADECE SİZ” yeterlisiniz. Biraz emek ve araştırma ile sitenizi kolayca kurabilirsiniz.

Size bir örnekle işlerin WordPress ile ne kadar kolay yürüdüğünü göstermek istiyorum. Klasik HTML tabanlı web sayfalarında “WordPress Nedir?” yazısının ekranda bu şekilde görüntülenmesi için aşağıdaki kodlamayı yapmak gerekiyor.

 <strong><em><font color=”#0000FF”>Wordpress Nedir?</font></em></strong>

WordPress’te ise tıpkı Microsoft Office Word’de olduğu gibi, Kalın, eğik ve font rengini mavi yapmak için mouse ile araçlar çubuğundaki simgelere basmak yeterli.

Wordpress Araç Çubuğu

WordPress araç çubuğu – araç tezgahı olarakta bilinir.
Resim üzerine tıklayarak tam boyutu görebilirsiniz

WordPress avantajları nedir?

WordPress’i kullanmak oldukça basittir. Web tabanlı olduğu için yönetim ekranına, internet bağlantısı olan herhangi bir yerden ulaşabilir ve güncellemelerinizi yapabilirsiniz. Esnek ve kullanışlı yapısı sayesinde, sitenize gelen ziyaretçilerle mesajlaşabilir, RSS beslemesi ile onları yeni yazılarınızdan haberdar edebilirsiniz. Diyelim ki tatile gittiniz ve çok güzel fotoğraflar çektiniz. Çektiğiniz resimleri 5 dakika içince blogunuza yükleyebilir ve sevdiklerinizle anında paylaşabilirsiniz.

Günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google, WordPress yapısını çok ideal bulmaktadır. Google’da üst sıralarda yer almak potansiyel müşterilerinizle daha rahat buluşacağınız anlamına gelmektedir. Ticari amaçlı bir site kurmak planlarlarınız varsa, WordPress’i kesinlikle tavsiye ederim.

Geleneksel olarak hazırlanan statik web siteleri (HTML) bir kez hazırlandıktan sonra güncellemeler ve yeni eklemeler için oldukça hantaldır. HTML kodlamasını bilmek gerekir. WordPress ile hazırlanan bloglar güncel ve özgün bilgiler içerdiğinden daha çok sevilirler. Hem site sahibi olarak siz çok daha rahat bir ara yüze sahip olursunuz, hem de ziyaretçileriniz sizinle iletişime geçerek (Yorum, mail, anket vb.) kendilerini arkadaş ortamında gibi hissederler.

WordPress “TEMA” mimarisi üzerine oturmaktadır. Tema, Eklenti vb. gibi kavramları daha sonraki yazılarımda ele alacağım. Temalar, blog içerisindeki resim ve yazıların stil sayfaları (style.css) ile düzenlenmesi ile oluşur.

Eğer daha önce web sitesi kurduysanız, sizinde başınıza gelmiştir. Zamanında siteye yeni bir yazı ya da resim eklemek için insanların peşinden koştuk. Peşinde koştuğumuz insanlar ya daha fazla para almak için ya da bizim işimizi angarya gibi gördüklerinden; “Müsait değilim”, “10 dakika içinde hazır”, “Bugün tamamlıyorum”, “Gönderdiğin mail gelmedi”, “Ahhh… ben unuttum onu yaaa…” gibi cevaplarla tüm hevesimizi kursağımızda bırakmışlardır. WordPress ile tüm bunlardan ücretsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz. İşin özü “Paranla rezil olmak” tabiri eskide kaldı.

WordPress Nedir? Ve Nasıl Kurulur?

Daha önce de bahsettiğim gibi WordPress tamamen ücretsizdir. Kullanımı ve idare edilmesi basittir. Bir kere kurduktan ve temel ayarları öğrendikten sonra, kimseye ihtiyacınız olmadan sitenize hayat verebilirsiniz. WordPress Nedir? Sanırım bizim için soru olmaktan çıktı, hemen buraya tıklayarak ücretsiz kaydını oluşturup 5 adet video izleyebilirsiniz.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.