WP Compressor (Gzip)

WP Compressor (Gzip) eklentisi ile sitemizde olan html dosyalarımızı sıkıştırıyoruz.

WP Compressor (Gzip)uygulaması ne işe yarıyor peki?

Ziyaretçi sitemizin adresini internet tarayıcısına verip sayfayı çağırdığı andan itibaren sayfanın tam görülmesi için serverden sitemize ait bazı dosyaları pc nize indiriyor ancak bu indirme işlemi bittikten sonra ziyaretçi sitemizi görüyor. Burada sitenizin boyutuna göre bir Yükleme zamanı oluşuyor. Bu yükleme zamanını en aza indirmemiz gerekiyor işte tam burada WP Compressor (Gzip) devreye giriyor.

WP Compressor (Gzip) tam olarak ne yapıyor?

WP Compressor (Gzip) tam olarak sitemizde bulunan html dosyalarını sıkıştırıyor. Bu uygulamadan sonra 78% lik bir oranla boyutu küçültmüş oluyorsunuz ve buda sitenizin açılma süresini önemli derecede azaltmış oluyor.

Benim yaptığım teste (Videoda göreceksiniz) uygulamadan önce 11,85 saniye iken uygulamadan sonra 0,88 saniye düşen bir yükleme hızına kavuştu.

WP Compressor (Gzip) uygulaması aynı zamanda bir SEO uygulamasıdır. Aramamotorları sitenizin açılma süresini kontrol ederler eğer sayfa açılma süresi yavaş ise kalite puanından düşer açılma süresi hızlı olan siteler daha yüksek kalite puanı alırlar.

Alınacak Dersler:

  • WP Compressor  den önce test
  • WP Compressor kurulumu
  • WP Compressor sonra test

Videoya buradan ulaşabilirsiniz:

Video 33

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.