Flash Embed

Bazı üyelerim WordPress sitesine flash banner eklemekte sıkıntı yaşıyorlar. Bende ufak bir araştırma yaparak, WordPress sitemize en kolay şekilde bir flash dosyasını embed eden bir eklenti buldum.

Şahsen ben flash dosyası ekleme taraftarı değilim çünkü arama motoru optimizasyonu için önemli değer kaybı yaratıyor.

Flash dosyası kullanımında karşınıza çıkan sorunlardan bazıları:

  • Arama motoru optimizasyonu için atık diyebiliriz
  • Çapraz tarayıcı (Cross Browser) uyumluluk sorunları
  • Flash dosyalrında kullanılan metin indexlenemez
  • İstenmeyen html kodu

Gelelim asıl konumuza, WordPress sitemize bir flash dosyasını nasıl embed ederiz. Bu konuda her uygulamada olduğu gibi ufak bir eklenti sayesinde çok kolayca sitemize flash embed edebileceğiz. Önce eklentiyi kuruyoruz ve daha sonra banneri temamızın neresine eklemek istersek kod yerleştirerek embed etmiş oluyoruz.

Kimili Flash Embed eklentisini admin paneline bağlanarak eklentiler menüsüne tıklayıp anahtar kelime olarak “kimili flash embed” girip arattırın, listelenen eklentilerde şimdi kura tıklayın ve son olarak etkinleştirin. Kimili Flash Embed eklentisi bu şekilde kurulmuş oldu. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken flash dosyamızı hostumuza yüklemek. Flash dosyasını yükledikten sonra aşağıdaki kodu kullanarak sitemize ekleyebiliriz.

Eklentiyi indirip elle kurmak için buraya tıklayın…

[kml_flashembed movie=”/path/to/your/movie.swf” height=”value” width=”value” /]

Yükseklik ve genişlik ayarlarını “value” yazan yerle değiştiriyoruz, daha önce flash dosyamızı hotsumuza yüklemiştik /path ile başlayan yere flash dosyamızın yerini belirtmemiz gerekiyor. Hepsi bu kadar. Artık flash dosyalarını bu şekilde rahatlıkla embed edebilirsiniz.

Örneğin header banner eklemek istiyorsak yapmamız gereken header.php dosyasını açıp içine yukarıda hazırladığınız kodu yerleştirmek oluyor. Header.php dosyasına admin panelinizden de ulaşabilirsiniz, görünümler altında editör menüsüne tıklayıp sağ tarafda üst kısım header.php linkine tıklayarak dosyayı açmış oluyoruz, daha önce hazırladığımız kodu buraya yerleştirip kaydet tıklıyoruz.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.