Google Webmaster-Tools – Laboratuvar (Google Labs)

Google Web Yöneticisi yazı dizimizin son bölümüne geldik, bu bölümde laboratuvara gidiyoruz. Daha doğrusu Google laboratuvarına. Webmaster tools laborutuvar menüsü altında deneme aşamasında olan araçları görebilirsiniz. Geliştirme süreci henüz tamamlanmamış ve denemelerin devam ettiği araçları bu menü altında bizlere sunuyor. Deneme aşamasında olmasına rağmen bu araçları rahatlıkla kullanabiliriz, google itibarını risk etmeyecektir.

Bugün için laborutuvar altında bulunan araçlar:

– Site performansı

– Video site haritaları

Site Performansı

Bu aracı zaman zaman tıklayarak sayfa açılma süresi ile igili istatistiki bilgileri görebilirsiniz. Bu araca özellikle önem gösterilmesi gerekiyor, google´ın bikaç ay önce yaptığı bir açıklamaya göre site hızı arama sonuçlarında alaka kriterlerini önemli şekilde etkileyecek. Site hızı çalışmasını olabildiğince iyi yapmak google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkacağımız anlamına geliyor.

Site Performansı altında sitemizin son 6 aylık hız performansını görebildiğimiz gibi web üzrinde diğer sitelerden nekadar hızlı veya yavaş olduğunu yüzdelik olarak görebiliriz. Hemen altında sitemizin 10 sayfası listelenmiş olarak görüyoruz, sayfa açılım süresi oldukça uzun olan bu sayfalarda yükleme süresini hızlandırmak için ne gibi çalışmalar yapabiliriz bunu düşünmemiz gerekiyor. Üstelik Google Page Speed aracına dayanarak bazı önerilerde bulunulmuştur. Daha ayrıntılı olarak konuya ilgi duyan herkes bloğumda yer alan “Sayfa Hızı” yazı dizisini inceleyerek site hızına hız katabilir.

Video site haritaları

Bu araç Webmaster yöneticisine yeni eklendi sayılır. Eğer kendi sitenizde kendi videolarınızı sunuyorsanız bu içerik için kendi video site haritası oluşturabilirsiniz. Daha sonra Site yapılandırma – Site haritaları menüsünden yükleme yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra video site haritaları altında bulunan videoları veya site haritası hakkında oluşan hataları görebilirsiniz.

Google Webmaster-Tools yazı dizimizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sonuç olarak tüm webmaster´lere tavsiye edebileceğim güçlü bir araçtır.

Sizde Google Webmaster-Tools kullanıyormusunuz?

Düzenli olarak web yöneticisi araçlarını kullanıyor musunuz? Hangi araç sizin için en ilginç olanı? Belki sizinde bildikleriniz var? Evet mi, ozaman yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.