Hostgator Transfer İşlemi Hakkında

Hostgator Türkiye geçişi sonrası bildirdiği mailde hesapların Avrupa sunucularına ücretsiz olarak transfer işleminden bahsetmişti. Bende hemen ilk günlerde transfer işlemini gerçekleştirmek istemiştim ama benim Reseller hesabım olduğundan dolayı bunun Reseller hesaplarında ancak ağustos sonu mümkün olduğunu söylemişlerdi. Nihayet o gün geldi ve transfer işlemini gerçekleştirdik. Transfer işleminde başıma bazı olumsuzluklar geldi ve sizlerin başına gelebilir ihtimali üzerine bilgilendirmek istiyorum.

Hostgator hesap sahibi olanlar eğer siteniz Türkiye içine hitap ediyorsa o zaman transfer işlemini yapmak çok faydalı olacaktır, şuan Amerika sunucularında olan siteye ulaşımında ping süreleri oldukça yüksek olduğundan sayfa açılma hızı olumsuz yönde etkileniyor.  Amerika sunucu üzerinde bir siteye ping süresi 188ms, transfer işleminden sonra ki ping süresi 112ms. Keşke Hostgator Türkiye de bulunan bir Datacenter den sunucu almış olsaydı bu durumda ping süresi aşağı yukarı 22ms kadar düşecekti.

Gelelim transfer işleminde dikkat edilmesi gereken konulara. Yukarıda bahsettiğim gibi transfer işleminde yaşadığım olumsuzluklar sizinde başınıza gelmemesi için bu yazımda paylaşmak istiyorum. Reseller hesabımda yaklaşık 16 site tanımlı ve bunların çoğu WordPress üzerine kurulu.  Transfer formunu doldurduktan kısa bir süre sonra transfer işlemin gerçekleştiğini belirten bir mail aldım, bu mailin içinde yeni sunucuya ait yeni NS Nameserver´leri domain´lere tanımlamam gerektiğini belirtmişlerdi. Bunun üzerine yeni NS Nameserver tüm domainlerime tanımladım ve NSlerin oturmasını bekledim. İlk NSler oturduktan sonra sitelerin veritabanına bağlantı hatası almaya başladım. Bunun üzerine cPanel phpmyadmin bağlanarak fark ettim ki transfer işleminde veritabanları es geçmişler. Açtığım Ticket´e cevap yazdım ve tüm sitelere ait veritabanlarının da transfer edilmesi gerektiğini hatırlattım. Yalnız transfer işlemini Amerika da olan bir arkadaşın yaptığı için saat farkından dolayı 1 gün boyunca beklemem gerekti.

Sizde sitelerinizin 1 gün boyunca down kalmaması için kesinlikle önce transfer başvurunuzu yapın ve daha sonra https://gbclient.hostgator.com adresine bağlanın, bu sayfada oluşan Ticket´i göreceksiniz. Ticket´i açın ve siteleriniz WordPress tabanlı olduğunu ve veritabanlarında transfer edilmesi gerektiğini belirtin.

Sizlerde yorum bırakarak transfer işlemi sırasında olumsuz veya olumlu yaşadıklarınızı paylaşabilirsiniz, eminim bu transfer işlemi gerçekleştirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olacaktır. Şimdiden tüm okurlarıma teşekkürler…

Benzer konular:

 

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.