PHP Matematik İşlemleri

PHP’de matematiksel işlemleri gerçekleştirebilmek için bir dizi operator kullanılır. Bu operatorler sayesinde basit 4 işlem, karşılaştırmalar, döngüler vb. gibi olaylar rahatlıkla yürütülür. Matematiksel işlemler sadece rakkamlarla yürütülmeyebilir. Bu nedemek şimdi? Bu tabiki bizim düşündüğümüz anlamda bir toplamayı ifade etmiyor.  Örnek olarak metinlerin birleştirilmesi işlemlerini verebilirim. Gerçi PHP’de metin işlemleri için bir çok hazır fonksiyon bulunuyor. Konu konuyu açıyor :) biz daha fazla dağılmadan Matematiksel işlemlere geçelim.

PHP Operatorleri (işlemcileri)

PHP’ye verdiğiniz değişkenlerle ilgili olarak matematiksel işlemler yaptıracaksanız, bir takım operatörler kullanmak zorundasınız. Program, değişkeni görür, işlemciyi görür ve gerekeni yapar. Matematik işlemlerine ait operatorleri ve örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Sayfaya devam etmeden önce, bu denemeleri yapabilmeniz için bir html sayfaya bir de php sayfaya ihtiyacınız olacak. html sayfa kodlarını hemen aşağıdan alabilirsiniz. php kodlarını ise tablonun içinden görebilirsiniz. Text editörünüzü açarak aşağıdaki html kodlarını yazıp, dün oluşturduğumuz “http://localhost/test” klasörünün içine “test.html” olarak kaydedin. Sonra, yeni bir text editör kullanarak php kodlarını yazın ve aynı klasöre a.php adıyla kaydedin. Her yeni örneğe geçtiğinizde <?php – ?> tagları arasını silip yeni kodları yazın ve kaydedin. (-isterseniz herbirine farklı isim verebilirsiniz. Ancak, çalıştırabilmek için HTML sayfasındaki  “action=”a.php” yerine sizin verdiğiniz yeni ismi girmeniz gerekir-). PHP ile formlardan veri alma konusunu başka bir yazıda ele almayı düşünüyorum.

HTML Sayfa Kodu

<form id=”form1″ action=”a.php” method=”post”> <input id=”1″ name=”1″ type=”text” />
<input id=”2″ name=”2″ type=”text” />
<input id=”4″ name=”4″ type=”submit” value=”Göster” />
</form>

PHP Örnek Matematik İşlemleri

+ Toplama

– Çıkarma

/ Bölme

* Çarpma

% Kalan

++ 1 Ekleme

— 1 Çıkarma

Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Bundan sonraki yazılarda PHP operatorlere (işlemcilere) aşağıdaki konularla devam edeceğiz ;

  • Matematiksel Fonksiyonlar
  • Mantık  Operatorleri
  • Atama Operatorleri
  • Karşılaştırma Operatorleri
[lightbox href=”https://wpkurs.com/ddss/matematiksel_islemler/matematiksel_islemler.html” iframe=”true” width=”695″ height=”555″][/lightbox]

Benzer Konular

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.