WP-PostViews – Çok Okunanlar

Son günlerde WP Kurs ziyaretçilerine WordPress konusunda sunabileceğim yeni eklentiler hakkında araştırmalarım sırasında çok güzel bir eklentiye rastladım, WP-PostViews. Ben WordPress sitelerine olabildiğince az eklenti kurulması taraftarıyım, ama bugün WP-PostViews eklentisini çok daha önceler kurmam gerektiğini düşündüm.

WP-PostViews her WordPress sitesinin ihtiyacı olan bir eklenti kategorisine ekleyebilirim. Peki bu eklenti bize ne gibi işlevsellik sağlıyor? Sitemize gelen ziyaretçimiz bir yazıyı okuduğunda sayaç saymaya başlıyor.

Böylelikle hangi yazımız en çok okunmuş görebiliyoruz. Buda bize önemli istatistik veriyor. Sitemize gelen okurlarımızın hangi konulara daha fazla ilgi gösterdiğini öğrenebilir ve bu yönde daha fazla içerik sağlayarak okurlarımızın sitemizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabiliriz.

WP-PostViews eklentisinin ayrıca çok güzel bir özelliği de bileşen desteği olması. WP-PostViews bileşenini sidebarımıza çekerek gereken ayarları yaptıktan sonra sidebar da en çok okunan 10 yazıyı gösterebiliyoruz. Bu özellikte ziyaretçilerimizin sitede daha uzun süre kalmasını sağlayan bir etkendir, en çok okunan yazılar her zaman merak konusu olmuştur.

Gelelim WP-PostViews kurulumuna, admin paneline giriş yaparak eklentiler menüsüne tıklayıp yeni ekle butonuna tıklıyoruz. Arama kelimesi olarak WP-PostViews yazıp arattırıyoruz ve şimdi kura tıkladıktan sonra eklentiyi etkinleştir ile kurulumu tamamlamış oluyoruz.

Elle kurulum için eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Zip klasörünü indirdikten sonra içindekileri bilgisayarınıza çıkarın, içinden çıkan dosyayı wp-content/plugins klasörüne atın ve eklentilerden etkinleştirin.

Bu aşamadan sonra eklenti ayarlarına geçip birtakım ayarlar yapabiliriz. Örneğin ben sadece yazılarımda gösterilmesini ve siteme gelen tüm ziyaretçilerde sayacın saymasını istedim. Aşağıdaki resimde ayarlarımı görebilirsiniz…

Post Views

Resime tıklayarak tam boyutunu görün

Post views

Resime tıklayarak tam boyutunu görün

Buraya kadar her şey normal şimdi işin biraz karışık kısmına geldik. Ayarımızı tamamladıktan sonra sayacı yazılarımızda göstermek için aşağıdaki kodu kullandığımız temaya eklememiz gerekiyor.

<?php if(function_exists(‘the_views’)) { the_views(); } ?>

Yukarıdaki kodu temamızın php dosyalarından birine eklememiz gerekiyor. Benim durumumda yazıların bilgi alanına eklemeyi tercih ettiğim için post-info.php dosyasını açarak kodu içine gömdüm. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

WP Post views

Resime tıklayarak tam boyutunu görün

Kodu ekleme

Resime Tıklayarak tam boyutu görün

Sizinde post-info.php dosyanız varsa bu şekilde yapabilirsiniz, eğer yoksa muhtemelen eklemeniz gereken dosyalar şunlar olacaktır archive.php, single.php, post.php ve page.php bu dosyalardan birine eklemeniz gerekebilir.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.