WordPress SEO

wordpress-seoSEO Çalışmasının Önemi!

Web sitemizi oluşturuyoruz, içeriğimizi özgün tutuyoruz, diğer sitelerden fark yaratmak istiyoruz, tüm bu çalışmalarımıza rağmen arama motorlarında sitemiz ilk sayfalarda görünmüyor. Dolayısıyla ilgili kişileri sitemize ziyaretçi olarak kabul edemiyoruz çünkü sitemizi bulan yok.

Evet, bu durum site yöneticileri için çok üzücü. Saatlerce içerik hazırlamakla uğraş gösterip karşılığında mümkün olduğunca çok ziyaretçi çekmeyi hedefleyen site yöneticileri SEO çalışmasını es geçerlerse ne yazık ki siteyi kendilerine ve eşe dosta yapmış olduklarını görecekler. Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise SEO çalışmasını iyi yapan biri, iyi paralar kazanabilir.

SEO Çalışması Nedir?

Bu soruya gerçek anlamda detaylı bir şekilde anlatmamız tek bir yazıda maalesef mümkün olmayacaktır çünkü anlatılacak çok şey var. SEO araştırmalarınız sırasında ne kadar derin bir konu olduğunu sizde anlayacaksınız, SEO konusunda web de binlerce makale bulabilirsiniz. Uzun bir yolculuğa başladığınızı şimdiden söyleyebilirim.

Yolculuğunuzdan biraz bahsedelim; araştırmalar sırasında size gösterilenleri uygularsınız. Her zaman olumlu sonuçlar almak zor fakat olumlu sonuçlar aldığınız kaynaklar da olacak. Önemli olan bu kaynaklardan faydalanmanız yani uygulamaya geçirmeniz gerekiyor.  Her ne olursa olsun, olumlu veya olumsuz bu sizin tecrübe karnenize +1 olarak kayda geçecektir. Tecrübe oranınız yükseldikçe kazancınız artacaktır. En iyi kaynağa ne kadar erken ulaşırsanız o kadar çabuk yükseliş yaşarsınız.

Gelin SEO konusuna teknik yönünden bakalım…

Google index’e alınma süreci nasıl işler?

google botGoogle, sitemizi arama sonuçlarına (index’e) eklemeden önce uygun olup olmadığını ve daha sonra sıralama olarak hangi sırada göstereceğini test etmesi gerekiyor, bir diğer değişle teftişe geliyor. Google teftiş için sitemize bot gönderir.

Botlar sitemizi taramaya başlarken (URL, h1, h2, h3, p gibi html) etiketlerinde barınan anahtar kelimeleri tarayarak yazımızı değerlendirir ve rapor olarak Google’a sunar. Bot sitemizi tararken resim ve tasarımı görsel olarak değerlendiremez, eklenen görsele verilen başlık, açıklama ve anahtar kelimesinden görseli kategorize eder. Tasarım anlamında sitenin ne kadar kaliteli olup olmadığı Google arama motorunu ilgilendirmiyor.

Bu yüzden çalışmaya başlamadan önce kendinize şu soruları sorarak ilerleyin.

 • Hazırladığınız içerik ziyaretçi çekiyor mu?
 • Ne kadar paylaşılıyor?
 • Ziyaretçi sitenize tekrar geliyor mu?
 • Ziyaretçi sitenizde ne kadar kalıyor ve diğer yazılarınızı okuyor mu?

Zaman içerisinde oluşan tüm veriler üzerinde değerlendirmeler yapılarak sitenizin akıbeti belirleniyor. Görsel, tasarım ve kullanım anlamında yapacaklarınız ziyaretçiye yönelik olması gerekiyor. Gerçekten kaliteli içerik sunup gelen ziyaretçinin sorununa çözüm üretmek ve bu çözümü sunarken sitenin kullanıcı dostu olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Küçük bir örnek; sitenizi oluştururken mobil uyumlu olmasına özen gösterirseniz mobil kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. İlginizi çekiyorsa Mobil Uyumlu Tasarım yazımızı inceleyebilirsiniz…

Affiliate Marketing ve SEO araştırmasına yeni başlayan için yol haritası

1. SEO konusunda doğru kaynaklardan faydalanarak kendinizi geliştirin. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda harekete geçerek uygulamaya başlayın. (Blog, e-Kitap, Videolu eğitim)

2. Sitenizin sağlık durumunu takip edin ve hataları giderin. (Google Web Site Yöneticisi “Webmaster Tools”)

3. Site Hızı, SEO konusunda çok önemli bir noktada, sayfa açılma hızı üzerinde mutlaka çalışma yapın. (Google PageSpeed, GtMetrix)

4. Sitenize gelen trafiği iyi analiz edin ve sitenizde iyileştirme çalışmaları yapın. (Google Analytics aracı)

Yukarıda listelediğimiz 4 konuyu biraz açalım…

Kaynak önerisi

(1) Affiliate Marketing ve SEO konularında piyasada birçok e-Kitap, Videolu eğitim veya Üyelik alanı gerektiren eğitimler bulabilirsiniz. Eğitimlerin kalitesi ve işe yararlılığı konusunda net bir şey söylemek istemiyorum. Fakat şu kesin, doğru yolu gösteren bir eğitime ne kadar erken katılırsanız o kadar erken para kazanmaya başlarsınız.

Site yöneticilerimizden Cenk ve ben (Hakan) Affiliate Marketing ve SEO konusunda videolu eğitim programı üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Fakat henüz hazır değil. Sitemize ücretsiz üye olursanız hazır olduğu zaman haber alabilirsiniz.

Hazır hale gelene kadar Burak arkadaşımızın eğitim programından faydalanabilirsiniz. “İnternet Sırları” adı altında hazırladığı eğitim programını incelemek üzere bize eğitim alanına giriş sağladı. Biz de İnternet Sırları eğitim programını inceleme fırsatı bulduk ve “Google Penguen ve Panda” yazımızda yer verdik. İnternet Sırları eğitim programı iyi bir kaynak olacaktır.

Google Web Site Yöneticisi (Webmaster Tools)

(2) Sitenizi oluşturduktan sonra (Google index’e) alınması için Google web site yöneticisi aracına ekleme yaparız. Google siteniz ile ilgili zamanla oluşan hataları size bildirir ve giderilmesi için uyarır. Çok önceden yayınladığınız bir yazıyı kaldırdığınızda 404 hatasına neden olur, bunu erken fark etmeniz önemli. Aksi halde google sonuçlarında bulunan bu kırık bağlantıya gelen trafik boşa gitmiş olacaktır, çünkü ziyaretçi karşısında “Sayfa Bulunamadı” sayfasını görecek. Sitenizin sağlığı ile ilgili bu sadece bir örnekti, dikkate alınması gereken birçok hatayı google web site yöneticisini takip ederek giderebilirsiniz.

Google arama motorunun sitenizi en iyi şekilde anlayabilmesi için sizden istekleri oluyor. Örneğin site haritanızı (SiteMap) tanımlayarak sitenizin tüm bağlantılarını iletebilirsiniz. Google bu bağlantıları inceler ve uygun bulması durumunda index’e alır, gönderilen tüm bağlantıların index’e alınıp alınmadığını kontrol etmek de mümkün.  Google Web Site yöneticisi ile ilgili yazılarımızı okumak isteyebilirsiniz.

Site Hızı (Sayfa Açılma Süresi)

(3) Arama motorlarının hedefleri arasında “kullanıcıya en iyi deneyimi yaşatmak” geçiyor, bu nedenle sitenizin kullanıcı dostu ve hızlı olması çok önemli, hızdan kasıt sayfa açılma süresi. Sitemizin herhangi bir linkine tıklama gerçekleştikten hemen sonra saniye işlemeye başlar ve çağrılan sayfa tamamen kullanıcının tarayıcısına yüklendikten sonra saniye saymayı durdurur.

Peki, google sayfa açılma hızını nasıl değerlendiriyor?

İki adet aynı konuyu işleyen site düşünelim. İkisi de site içi ve dışı SEO konusunda tıpa tıp aynı yapıya sahip ve aynı anahtar kelime üzerinde yazılan makale olduğunu varsayalım. Fakat değerlendirmede sadece site hızı faktöründe bir değişiklik olduğunu düşünelim. Bu durumda sayfa açılma süresi daha kısa olan site, daha yavaş açılan siteye göre arama sonuçlarında bir punto üstlerde sıralama alacaktır. Site hızı anlamında çalışma yapmak için Sayfa Hızı kategorisi altında yazılarımızı incelemek isteyebilirsiniz.    

Google Analytics Verileri

(4) Sitenizle ilgili oluşan tüm istatistikleri takip ederek sitenize gelen ziyaretçinin hangi arama motorundan geldiğini, hangi anahtar kelimeden geldiğini ve sıralamada nerede olduğunu, hangi sayfaları ziyaret ettiğini, ne kadar süre sitede kaldığını ve çok daha fazla bilgiyi Google Analytics aracını kullanarak takip edebilirsiniz. Yapmanız gereken, bir Google Analytics hesabı oluşturup Google tarafından verilen kodu sitenize yerleştirmek olacak. Google Analytics Kodu Eklemek yazımızı okumak isteyebilirsiniz…

Genel hatlarıyla “SEO Nedir?” ve “Nasıl Çalışır?” konusunda bilgi vermeye çalıştım. Umarım herkes için faydalı olmuştur.

Bu yazı 27 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

27 Yorumlar

 1. ece olcay

  bildiğim kadarıyla aldığımız hostgator üzerinden tekrar domain almadan yeni başka sitelerde açabiliyoruz (umarım yalış bilmiyorumdur :D) bu konuyla ilgili nasıl yapılacağı nasıl açılacağı gibi sitede bir video yada ders göremedim varsa nerde acaba yoksa olabilir mi yakın zamanda :D

  Yanıtla
  • ocicep

   hostgator üzerinden aldığınız pakette sınırsız alan ve sınırsız domain ekleme durumu var, bu durumda almış olduğunuz yeni bir domaini mevcut hostunuza ekleme yapabilirsiniz, burda ekstradan host almanıza gerek kalmıyor… Yeni almış olduğunuz bir domaini mevcut hostunuza ekleme yapmak için Domain Nameserver Tanımlama videosunu izleyerek görebilirsiniz…

   Yanıtla
 2. meriç

  wordpress site kullananlar için bire bir yararlı bir konu olmuş ellerine sağlık.

  Yanıtla
 3. ibrahim

  Gitar Şarkıları
  Sizlere en çok sevdiğim gitar şarkılarını takdim ettim.Umarım hoşunuza giden bir yazı olmuş ve size dinlenecek,çalınacak şarkılar konusunda bir fikir vermiştir. …
  iste googleda gitar şarkıları diye aradım bu gün ilkde çıkan site hepsini Hakan abiye borçluym gönülden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba İbrahim, başarılı bir site olmuş eline sağlık aynen çalışmalara devam daha çok ziyaretçi alacaksın… saygılar

   Yanıtla
 4. ibrahim

  Hakan abi sitenin footer kismina bir resmi bilesenlerden mi ekleriz?

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Evet eğer tema footer bileşeni destekliyorsa metin bileşeni çekerek html olarak resim ekleyebilirsin… saygılar

   Yanıtla
 5. Filmekani

  WordPress kullananlar için vazgeçilmez sitelerden birisi olmaya aday :) Başarılar …

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   teşekkürler…

   Yanıtla
 6. DOGAHAN GULSEN

  MERHABA HAKAN BEY BEN WEP SİTEMİ NATRODAN ALDIM. ALMAZ OLAYDIM. ÖNCEDEN PEK FAZLA BİLGİM OLMADIĞINDAN ARAŞTIRMADAN NORMAL BİR SİTE KURDUM FAKAT BU YETERLİ OLMADI VE KULLANMIŞ OLDUĞUM SİTENİN ÜST MODELİNE GEÇMEK İSTEDİM 1 HAFTA GECE GÜNDÜZ UĞRAŞTIM OLMADI. TEKRAR ESKİ SİTEME DÖNDÜM İKİ GÜNDEN BERİ OLU AYARLAMAYA ÇALIŞIYORUM. BENİM SİTEMDE OLMASINI İSTEDİĞİM ŞEYLER:
  1. KONULARI BAŞLIKLAR HALİNDE SUNMAK.
  2. GÖNDER BUTONU EKLEYİP KARŞI TARAFTAN ŞUAN SİZE YAZDIĞIM ŞEKİLDE YAZI ALABİLMEK
  SİZİN SİTE KURMA ÜRÜNÜNÜZÜ ALDIĞIMDA NE ZAMANDA BUNLARI YAPABİLİRİM?
  NATRODAKİ rg34.com ADRESİNİ SİLMEDEN SİZİN PROĞRAMINIZLA AYNI SİTEYİ KURABİLİR MİYİM?
  OLMAZSA TEKRAR UĞRAŞMAMAK İÇİN.
  SAYGILARIMLA,

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Sayın Doğanhan Gülşen, öncelikle başınızdan geçenlere üzüldüm. rg34.com sitenize baktım, şunu kesin olarak söyleyebilirim ki WP Kurs videolarını izlediğinizde incelememi istediğiniz siteden çok daha başarılı siteler yapabilirsiniz. Kullanıcı Yorumları sayfasını ziyaret ederek WP Kurs üyelerin kurmuş oldukları siteleri inceleyebilirsiniz. Bahsettiğiniz iki konu wordpress kurulumlarında otomatik olarak sitenize gelecektir… saygılarımla

   Yanıtla
 7. DOGAHAN GULSEN

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SİZİN PROGRAMINIZLA NATRODAKİ SİTEYİ SİLMEDEN AYNISINI KURABİLİR MİYİM?

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Sizin siteniz wordpress altyapısı ile kurulmamış. Aynı tarasımı wordpress altyapısına uyarlamak zor olacaktır. Benim tavsiyem wordpress temaları arasından seçim yaparak sitenize yeni bir görünüm kazandırmak olacaktır. Ayrıca Natro da bulunan sunucunuz Linux olması şart, çünkü wordpress linux server üzerinde çalışmaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak harekete geçmenizi rica ediyorum… bir diğer ricam ise lütfen yazınızı büyük harflerle yazmayın… saygılarımla

   Yanıtla
 8. Ahmet Can

  Merhaba hocam kısa bir süre önce farklı bir domain alarak yeni bir site kurdum ama galiba domain daha önce kullanılmış bir domain google pr 1 gözüküyor ve sitenin adını “” işareti ile google da arattığımda bir çok sonuç çıkıyor.
  Bu durum sizce bir avantaj mıdır yoksa sonra bana bir sorun çıkartabilir mi?

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Ahmet bey, arama sonuçlarında hala eski domain ile ilgili sonuçlar çıkıyorsa bu iyi işarettir sandboxa girmediği anlamına gelmektedir. Sitenizi webmaster tools ekleyin. Bir süre sonra site ile ilgili hataları göreceksiniz, bu hataları webmaster tools da verilen bilgiler doğrultusunda düzeltmeniz gerekecektir. Site bu hatalardan dolayı biraz sıkıntı yaşayacak fakat zamanla istediğiniz kıvama gelecektir. Burada dezavantajınız zaman kaybı olabilir… saygılarımla

   Yanıtla
 9. Akif

  iyigünler blogolife teması h1 hatası almaktayım acaba ne yapmak gerekiyor h1 hatası derken birkaç yerde yani 3 yerde kullanmışım nasıl düzeltebilirim acaba acil mail ile gönderirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Akif bey, h1 hatası alıyorsanız h1 tagı kullandığınız için değil kullanmadığınız için hata alırsınız. Birde sorgusunu yaptığınız araca bağlıdır, yani kullanmış olabilirsiniz fakat ilgili anahtar kelime h1 tagın içinde bulunmuyordur… saygılarımla

   Yanıtla
 10. BLaDe

  merhaba hocam ben clickmerkez,den iki reklam aldim siteye koydum banner olarak yaniz ben sitede adminken reklam bannerler gozukuyor. Ben admin bolumunden cikinca banner reklamlar gozukmuyor acaba bu hata neden oldu aldigim baner reklamlari ana sayfada ben admin degilken gozukmuyor adminken gozukuyor?
  pc deki tum cokieleri sildim oyle test ettim genede sorun cozulmedi bu sorunu nasil cozeriz tesekurler…

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Blade, sitenizin adresi nedir?

   Yanıtla
 11. BLaDe

  hocam site adres:

  ben bilesenlerden ekliyorum bence sorun benim bilesenlerde ne eklersem gozukmuyor adminken gozukuyor ama admin degilken gozukmuyor yardimci olursaniz memnun olurum tesekurler…

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Blade, ben sitenize baktığımda herşey normal olması gerektiği gibi görünüyor… saygılarımla

   Yanıtla
 12. BLaDe

  Hocam bu siteyi yeni yaptim ya ben su seo bir sey anlamadim hocam simdi benim bu domain ismi turkulerle basliyor anahtar kelimeleri yazdim ( turkuler,turku dinle,turk halk muzigi,ezgiler,deryisler vs vs yazdim )
  ben bu sekilde yazdim. simdi benim site mesela turkuler diye biri arasa benim sitede cikmasi gerekmezmi anahtar kelimelere gore bu yazdigim anahtar kelimelere gore cikmasimi lazim?
  ben dogrumu yapiyorum bilmiyorum hocam en cok takildigim yerler size daha oncede bahs ettmistim bu durumu

  Ve clickmerkez,den aldigim bannerler index anasayfada gozukmuyorlar oteki sayfalarada bu bannerler gozukuyor bilesenlerde bir sorunmu var yeni bir sey bilesene ekledigim zaman otomatik obursayfalara atiyor anasayfada gozukmuyorlar tesekur ederim hocam sizde olmasaniz kime danisacaz. zaman zaman rahitsiz ediyorum ozur dilerim ogrenmek icin sizin gibi hocalara danismadan cozum olmuyor tesekur ederim hocam…

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Blade, herzaman soru sorabilirsiniz. Zamanım el verdikçe en hızlı şekilde cevaplamaya çalışıyorum. Bir katkıda buluna biliyorsam ne mutlu bana. CM den aldığınız bannerler sorunsuz ben görebiliyorum. SEO konusunda ise site içi SEO çalışmalarını yaptıktan sonra özgün makale ekleyip sitenin belli bir süre google tarafından indexlenip iyi değerlenmesi gerekecek. SEO işi zamanla olan bir iştir. Kaynağına baktığımda description ve keywords alanlarına aynı anahtar kelimeleri eklenmiş olarak görüyorum. Aynı anahtar kelimelerin kullanılması yalnış değil fakat description kısmını anahtar kelime alanı gibi kullanmak doğru değil. Description alanına bir açıklama girilmeli. Açıklamanın içinde yine baskın anahtar kelimeleri kullanılmalı fakat cümle içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu her yazı oluşturduğunuzda yazı içinde yapılması gerekmektedir. All in one SEO Pack videosunu izlemenizi tavsiye ederim… saygılarımla

   Yanıtla
 13. turan birimoğlu

  merhabalar
  üyelik için aidat ücretini hangi hesaba göndermemiz gerekiyor
  kolaygelsin

  Yanıtla
  • Hakan Ocak

   Merhaba Turan bey, siz ödemenizi hangi şekilde yapacağınızı kendiniz hızlıca bulmuştunuz. Diğer ziyaretçilerimiz için sorunun yanıtını vermek istedim. Üyelik ödemesini ClickMerkez firması aracılıyla gerçekleştiriyoruz. Ödemenizi Abonelik sayfamızda bulunan “kayıt ol” butonuna tıklayarak yapabilirsiniz… saygılarımla

   Yanıtla
 14. adam

  güzel bir yazı olmuş yeni trend e-ticaret olmuşken internet üzerinden para kazanma yolarında bu şekilde verilmnesi gerçketen çok hoş bende kendi kişisel sitem olan korkmazadem.com dan yararlı e-ticaret uazıları yazmaya başladım sizleride bekelriz…

  Yanıtla

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.