WordPress Site Yapımı

Günümüzde internet kullanımı arttıkça web site sahibi olmak isteyende artıyor ve bunun en kolay yolu WordPress site yapımından geçiyor. Daha önce WordPress uygulamasını duymuş ama bunu becerebilirliyim konusunda endişe duyan arkadaşlara bu yazımı hazırlayarak fikir sahibi olmalarını amaçlıyorum.

WordPress nedir?

WordPress bir cms sistemidir ve büyük çap da kodlama dilinden anlamanıza gerek yok. Hotmail, gmail ve Outlook gibi mail programlarını kullanabiliyorsanız WordPress sistemine de zamanla kolayca alışabilirsiniz. WordPress kurulumunu yaptıktan sonra admin bölümüne giriş yaparak sitenizle ilgili tüm ayarları yapabileceğiniz alana gelmiş oluyorsunuz. Ayarlar derken gerek sitenizin görünümü gerekse sitenizde olacak özellik ve uygulamaları ihtiyacınız olan tüm işlemleri bu alanda tamamlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken kod kısmına girmenize gerek kalmaz.

WordPress site yapımına başlamadan önce!

WordPress site yapımına başlamadan önce kendinize bir domain (alan adı) ve host (depolama alanı) almalısınız. Bu konuda google dan ufak çapta araştırma yaparak gerekli bilgilere hemen ulaşabilirsiniz. Hemen sayfayı terk etmeyin bende konu hakkında biraz bilgi verebilirim… Domain alımı 10-15 dolar civarında değişiyor google da isim tescil veya domain alımı yazarak domain satış sitelerini çok kolayca bulabilirsiniz. Ben kendi domainler imi genelde godaddy.com sitesinden alıyorum.

Host alımında bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor, WordPress sitesi düzgün çalışması için gerekli altyapıyı önce siteden araştırın veya host satış sitesinin desteğinle iletişime geçerek bu altyapı sorgulayın. WordPress 3.2 önümüzdeki ay sonunda yürürlüğe girecektir ve beraberinde yeni altyapı gereksinimlerini de getiriyor. Bunlardan en önemlisi PHP 5.2.4 ve MySQL 5.0 olmasıdır ve bir diğer önemli hususta hosting işletim sistemi Linux olarak çalışmalı ancak Linux da WordPress düzgün bir şekilde çalışmaktadır.

Burada vermiş olduğum teknik detaylar sizi ürkütüp site yapma sevdasında vazgeçirmesin sakın, okumuş olduğunuz terimleri duymuş ve terim olarak bilmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda belirttiğim özellikler WordPress sitesi için azami gereksinimlerdi, eğer WordPress kurulumu çok kolayca yapmak istiyorsanız host seçiminizde şu özelliğe de dikkat etmek isteyebilirsiniz; Fantastico De Luxe uygulamasıyla birkaç tıklama sonrası WordPress sitenizi kurmuş olursunuz. Bu yönde size önerebileceğimiz hosting şirketi Amerikan menşeli olan hostgator şirketi. Bende host olarak hostgator kullanıyorum ve memnunum.

WordPress site yapımında WordPress kurulumu!

Domain ve hosting alımını yaptıktan sonra WordPress kurulumuna geçebiliriz. Kolay yoldan olan fantastico de luxe ile kurulumu öğrenmek istiyorsanız hostgator üzerinden WordPress kurulumu videosunu izleyebilirsiniz.

WordPress kurulumu yapıldıktan sonra artık sitenizi şekillendirmeye geliyor ve inanın bu işe bayılacaksınız. Gerek görünümü gerekse işlevselliği konusunda WordPress açık kaynaklı bir cms sistemi olduğu için dünyanın her yerinden web programcıları tarafından yeni eklentiler ve temalar üretilmektedir. Hal böyle olunca gerçekten binlerce tema ve eklenti bulabilirsiniz. Emin olun tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kapasitede seçeneğiniz mevcuttur. Küçük bir eklenti kurulumu sonucunda neleri başardığınızı görmek sizi çok mutlu edecektir ve sizde WordPress sevenler kervanına çok çabuk karışmış olacaksınız.

WordPress site yapımı kursu

Araştırmalarınız ve okuduklarınız sonucunda sizde WordPress site yapımı konusunda heveslenmiş olabilirsiniz. Tam bu noktada size sitemde hizmete sunmuş olduğum WP Kurs eğitim derslerini önerebilirim. WP Kurs eğitim dersleri sıfır dan başlayan ve WordPress bilgisi olmayanlar için hazırlanmıştır.  WordPress site yapımını çok kolayca 51 video izleyerek yapabilirsiniz. Şuan için toplamda 51 video var ve zamanla yenileri eklenmektedir. Videoları izlemekle kalmıyor takıldığınız noktalarda her zaman bir WordPress uzmanı hizmetinizde olacaktır. Ücretsiz üyeliğinizi başlatarak 5 adet video izleyebilir ve eğtim videoları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.