WP Minify

Site hızı çalışmalarınızda sizlere önerebileceğim çok etkili bir eklenti den bahsetmek istiyorum WP Minify. CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirerek sitenize yapılan HTTP sorgularını azaltıyor.

Google Page Speed ile sitenizi analiz ettirdiğinizde Minify css ve Minify js uyarısını mutlaka göreceksiniz. Page Speed eklenti yardımıyla bazı css ve js dosyalarını elle birleştirebilirsiniz, bu işlem css dosyalarında daha az sorunla yapılıyor ama js dosylarında sık sık sorunlarla karşılaşabilirsiniz benim başıma çokca geldiği için alternatif çözümler ararken WP Minify eklentisine rastladım. Bi süredir test ediyorum ve sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim.

WP Minify kurulumu

WP Minify indirip FTP ile plugin klasörüne atarak veya doğrudan kontrol panelinden WP Minify eklentisini aratarak yükleme ve daha sonra etkinleştirerek kurulumu bitirmiş olacaksınız.

FTP ile kurulum:

indirdikten sonra zip dosyasını pc nize çıkarıyorsunuz, içinden çıkan klasörü olduğu gibi…

wp-content/plugin

klasörün içine atıyoruz ve daha sonra kontrol panelin eklentiler bölümünden eklentiyi etkinleştiriyorsunuz.

Kontrol Panel üzerinden kurulum:

Kontrol Panelinden…

Eklentiler –> yeni ekle –> tıkladıktan sonra WP Minify kelimesini arıtıyoruz…

Sonra şimdi kur –> tamam –> eklentiyi etkinleştir

Wp Minify ayarı

Kurulum işlemi bittikten sonra “Ayarlar” altında WP Minify tıklayarak eklentinin ayarlarına geliyoruz.

minify css & js

WP Minify

Üsteki resimde gördüğünüz ayarlar geliyor, her üç şık javascript, css ve html işaretleyerek dosyaları birleştirebilirsiniz. Bende daha önce html de işaretliydi ama ters tepki vermişti bu yüzden html benim sitemde seçili değil. Benim sitemde bu işlemi yaptıktan sonra page speed de network enable ederek sayfalaımı gezindiğimde önemli derecede farkı gördüm yaklaşık 30 sorgudan 6 sorguya düştü ve buda oldukça başarılı bir işlem.

WordPress siteleri yapısı gereği oldukça yavaş sitelerdir bu yüzden her wordpress kullanıcının site hızı çalışması yapması gerekiyor ve bu eklentiyi kesinlikle öneriyorum, olmazsa olmazlardan birtanesi…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.