blog-yazarak-para-kazanmakBlog Yazarak Para Kazanmak

WP Kurs sitesi 2 yılı aşkın süredir faaliyette. Bugüne kadar blog yazarak para kazanmak veya internetten para kazanma yolları adı altında hiçbir yazı dizisi başlatmadım. WP Kursun yegane amacı, web kodlama dilinden anlamayan fakat site sahibi olmak isteyen kullanıcılara wordpress alt yapısını kullanarak kolayca bir blog veya web site oluşturabileceği yöndeydi. Bu iki yıllık süre içinde birçok WP Kurs üyesi ve site ziyaretçilerimin blog yazarak para kazanmak konusunda soruları olmuştur. Gerek gelen mailler gerek yorumlarda kısa cevaplar vererek yanıtlamaya çalıştım.

Bugün itibari ile blog yazarak para kazanmak veya internetten para kazanma yolları konusuna odaklı yazılar ve gerektiğinde videolar oluşturarak siz değerli okurlarıma sunmak istiyorum. Yazılarımı oluştururken geçmiş dönem içinde edindiğim tecrübe ve birikimimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Blog Oluşturduktan Sonra Nasıl Para Kazanabilirim?

Para kazanma konusunda yazı dizisine başlamamın nedeni aslında tamda bu soruydu. Bu soru geçmiş dönem içinde o kadar çok geldi ki artık bu soruya yanıt verecek geniş bir yazı dizisi başlatma kararı aldım. Bu yazı dizisi aynı zamanda yeni eğitim videoları beraberinde getirecektir.

Bir blog kurmak gerçekten çok kolay. Birkaç tık ile 5 dakikadan kısa bir süre içinde kendi sitenizi kurabilirsiniz. Bunun için gerek duyduğunuz tek şey bir domain, hosting ve kurulum için kurulum bilgisi. Bu bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki, blog kurduktan sonra nasıl para kazanılır? İnternet ortamında para kazanmak için aracı firmalar mevcuttur. Bu firmalar Türkiye de satış ortaklığı sistemi veya ağı olduğu gibi Affiliate Network olarak da bilinmektedir. Gerek ürün sahipleri gerek satış ortakları Affiliate ağına kayıt olur ve her iki tarafta ürün satışlarından para kazanır. Ürün sahibi ürününü sisteme ekleyerek, sisteme kayıtlı olan satış ortakların katkısıyla satışları arttırmayı hedefler. Satış ortağı (Affiliate) ise sistemde kayıtlı olan ürünleri pazarlayarak elde edilen satışlardan komisyon kazanır.

Komisyon türleri nelerdir ve nasıl işler?

1. Satış Başı Komisyon (PPS)

  • Satış başı komisyon türünde, ürün tanıtımı satışa odaklı yapılır. Yönlendirdiğiniz trafik sonucunda satış gerçekleştiğinde komisyon işler. Elde edilen kazanç yüksektir.

2. Kayıt Başı Komisyon (CPA)

  • Kayıt başı komisyon türünde, tanıtım kayda yönelik yapılır. Trafiği bir siteye yönlendirirsiniz. Bu sitede bir kayıt formu vardır, gelen ziyaretçi kayıt yaptığında siz komisyon kazanısınız. Elde edilen kazanç düşüktür.

3. Tıklama Başı Komisyon (PPC)

  • Tıklama başı komisyon türünde, sitenize eklediğiniz reklam banner tasarımlarına gelen tıklamalar sonucunda kazanç elde edersiniz. Elde edilen kazanç düşüktür.

4. Gösterim Başı Komisyon (CPM)

  • Gösterim başı komisyon türünde, sitenize eklediğiniz reklam banner tasarımları 1000 gösterim gerçekleştirdiğinde kazanç elde edersiniz. Elde edilen kazanç düşüktür, günümüzde bu tür kampanyaları ağında barındıran ağlar azdır. Çünkü ürün sahipleri gösterim ve tıklama türlerinden ziyade kayıt ve satış başı komisyon türlerine eğilim göstermektedir.


En sık görülen komisyon türleri yukarıda saydıklarımdır. Bu komisyon türlerinde satışın, tıklamanın veya gösterimin sizden geldiğini ise, sistem tarafından size özel üretilen bağlantı eki (parametre) buna genelde “affiliate id” denir. Bu affiliate id sayesinde sistem, işlemin sizin tarafınızdan geldiğini anlar ve bu şekilde komisyon hesaplaması gerçekleşir.

Şimdi size referans verebileceğim güvenilir Affiliate ağlarını listeleyeceğim.

1. OdaklıPazar Affiliate Network

  • OdaklıPazar da satış başı ve kayıt başı işleyen kampanyalar bulabilirsiniz. OdaklıPazar da sadece dijital ürün satışları yapılmaktadır. Ürünlerin dijital (e-book, e-kitap, yazılım, üyelik sistemleri vb.) olması nedeniyle oldukça yüksek komisyon kazanabilirsiniz. Komisyon oranları %40 – %80 arasında değişmektedir. Ortalama satış başı kazanabileceğiniz tutar 31TL arasındadır. OdaklıPazar ağına satış ortağı olarak kayıt olmak için buraya tıklayın…

2. Gelir Ortakları

  • Gelir Ortaklarında satış başı, downlaod başı ve kayıt başı komisyon türleri mevcuttur. Kampanyalar arasında oyun siteleri, fırsat siteleri, ulaşım siteleri ve fırsat siteleri mevcuttur. Komisyon oranları satış başında %25 kadar, kayıt başı 6TL kadar çıkmaktadır. Gelir Ortakları ağına affiliate olarak kayıt olmak için buraya tıklayın…

3. Zanox

  • Zanox da Gelir Ortakları gibi çalışmaktadır, neredeyse aynı kampanyaları bulmak mümkün. Zanox ağına satış ortağı olarak kayıt olmak için buraya tıklayın…

Evet, artık blog oluşturduktan sonra para kazanmak için kullanabileceğimiz kanalları öğrenmiş olduk. Peki, bu bilgi bize yetecek mi? Yani gelişi güzel blog oluşturup bu kanalları kullanarak para kazanma yolunda süreklilik sağlayabilir miyiz? Üzülerek söylemem gerekir ki, hayır!!

Sürekli kazanç sağlayacak bir blog oluşturmadan önce bu yolda kullanacağınız pazarlama stratejisini iyi belirlemeniz gerekmektedir. Ben şahsen birçok stratejiyi denedim. Sizlere blog yazarak para kazanma yolunda kendi tecrübelerime dayanarak en etkili yöntemi anlatmaya çalışacağım.

Genel hatlarıyla blog yazarak para kazanmak için kullanacağımız siteleri ve teknik olarak işleyişi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bundan sonraki yazılarımda sizlere para kazandıran bir blog oluştururken izlediğim yolu ve stratejiyi anlatmaya çalışacağım.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.