WordPress Temanızı Mobil Uyumlu ve Kullanıcı Dostu Haline Getirmenin Zamanı Geldi

İnternet dünyasında büyük bir gelişim yaşanıyor. Özellikle akıllı telefon kullanıcısının artışıyla birlikte sitelerin mobil uyumlu olması son derece önem kazandı. 2013 sıralamasına baktığımızda akıllı telefon kullanıcısı başı çekiyor. Dünya nüfusuna göre 2013 yılında %6’sı Tablet, %20’si PC ve %22’si akıllı telefon kullanıcı sayısına ulaştığını görüyoruz. 2009 yılında ise bu oran %5 idi. Sadece bu rakamlara bakarak mobil uyumlu tasarımlar üretmenin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Bu verileri Mobil uyumlu tasarımın önemini vurgulamak için yapmış olduğum araştırmalar sırasında aldım.

Şimdi kendi sitelerimden elde etmiş olduğum veriler üzerine konuşarak önemini vurgulamak istiyorum. Çünkü bu bilgi canlı yani bizzat kendi gözlerimle gördüğüm ve sürekli takip ettiğim veriler. İki aynı kategoride fakat biri Türkçe diğeri ise İngilizce dilde olan iki sitenin verilerine bakalım. Bu şekilde yurtiçi ve yurtdışı Mobil kullanım oranını görmüş olacağız.

Önce Türkçe olan sitemizin verilerine bakalım.

1S

Resimde görüldüğü gibi 2013 Mart ayında bu siteye gelen Mobil kullanıcı oranı %19,23 buna %1,87 Tablet kulacısını da eklediğimizde bu oran %21’lere ulaşıyor. 2014-01-22 Ocak ayına baktığımızda bu oranın %43’lere tırmandığını görebiliyoruz. Bu durumda Türkiye de Mobil kullanımı hızla arttığını söyleyebiliriz.

Bakalım İngilizce dilde bu durum neyi gösterecek.

1T

2013 Mart ayında İngilizce dilde olan sitemize Mobil kullanıcı oranımız %11’lerde. 2014-01-22 Ocak ayına baktığımızda bu oran %16’lara tırmandığını görüyoruz.

Tüm dünyada Mobil kullanımı artıyor. Türkiye deki artış ise müthiş, kısa sürede iki katı artış göstermiş. Dolayısıyla bir web siteniz varsa mutlaka Mobil uyumlu tasarımı göz önünde bulundurmak zorundasınız. Trendi yakalama yarışında günümüzde tüm büyük markalar mobil dünyaya uyum sağlamak için kolları sıvadı. Bu nedenle mobil kullanıcı mobil uyumu olmayan bir siteye girdiğini anlayınca hemen çıkıyor. Çünkü eli ve gözü Mobil uyumlu tasarımın rahatlığına alışmış durumda. Alışılmışlık durumu ilerleyen dönemlerde daha da artacaktır.

Evet, Mobil uyumlu tasarımın önemini öğrendik. Peki, mobil uyumlu site nasıl yapılır?

Mobil uyumlu tasarım ile ilgili web de araştırma yaptığınızda birçok çözümle karşı karşıya kalırsınız. Bu çözümlerin size uyup uymadığını öğrenmek için denemeler yaparak sürekli bir yapboz durumuna düşebilirsiniz.

WordPress 3.8 güncellemesi ile bilindiği gibi admin panelin mobil uyumluluğu getirildi. WordPress altyapısının göstermiş olduğu bu gelişmeler sonucunda WordPress tema ve eklenti yazılımcıları da kendilerini mobil uyumluluk konusunda geliştirmeleri gerekiyor. Hızla büyüyen mobil dünyasında her kesim ayak uydurmak zorunda çünkü teknoloji tüketimi bu yönde ilerliyor.

Mobil uyumlu bir siteye sahip olmak için hangi yolu izlemeliyim?

1. WP Touch Eklentisi
WP Touch eklentisini bende daha önce sitemde kullanmıştım. İlk çıktığı dönemlerde tasarım ve kullanım konusunda başarılı değildi fakat son çıkardığı güncellemede ücretsiz olarak sunduğu tasarım öncekine göre çok daha başarılı. Daha fazla ayar yapma imkanı sunulmuş. Ayrıca Pro sürümü mevcut. Eklentiyi incelemek için buraya tıklayabilirisiniz.

2. Ücretli Mobil Uyumlu Temalar
Bu alanda uzun zamandır takip ettiğim ElegantThemes firmasının çok başarılı çalışmaları olduğunu söyleyebilirim. Takip ettiğim günden bu yana tasarım konusunda zaten hep başarılı çalışmalar çıkardılar, son yaptıkları güncellemeler ve yeni eklenen Divi temasıyla birlikte Mobil uyumlu tema konusunda da başarıyla ilerleme sağladıklarını söylemek mümkün. Eğer kaliteli, Mobil uyumlu ve kullanıcı dostu bir sitenizin olmasını istiyorsanız mutlaka incelemelisiniz. Şuan sitemi akıllı telefonunuzla ziyaret etmediyseniz fikir sahibi olmak için hemen inceleyebilirisiniz.

Bugün bir tasarım firmasından mobil uyumlu tasarım için teklif aldığınızda 3000TL ila 6000TL arasında fiyatlarla karşılaşmanız mümkün. ElegantThemes sitesinde yıllık $69 karşılığında onlarca mobil uyumlu temaya sahip olabilirsiniz. Sitenizin tasarımı hazır, size sadece kurulumu gerçekleştirmek kalacak. Kurulum konusunda ise videolar mevcut, videoları takip ederek istediğiniz ayarı yapabilirsiniz. İncelemek mi? … Tabi buradan inceleyebilirsiniz…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.