Penguen ve Panda, Şimdi Ne Olacak?

Google SEO Penguen ve Panda… ? Nerede o eski günler, siteyi kur biraz Backlink kas sonra google arama sonuçlarında kafaya otur. Aksın trafik… Google algoritmasına Penguen ve Panda güncellemelerini getirmeden önceki dönemden bahsediyorum. Bahsettiğimiz dönemde kafaya oturmuş bazı siteler vardı ki kullanıcı açısından bakıldığında gerçekten işe yaramayan ve doğrudan tek bir hedefe kilitlenmiş kalitesiz siteler.

Penguen ve Pandadan Sonra SEO Sohbetleri Değişti

Gerek WP Kurs üyeleri arasında gerek çevremde Affiliate Marketing sektörü ile ilgilenen arkadaşlar olsun sıkça SEO konusunda sohbet ederiz. SEO konusunda her bir başlık altında konuşulanlara baktığımızda çok ince ayrıntılar ortaya çıkıyor. Yukarıda bahsettiğim Backlink tekniğinin kullanıldığı dönemlerde bu sohbetler genel olarak otomatik Backlink atan yazılımlar, Blog yorumları, Forumlar ve benzeri alanlarda bırakılan Backlink teknikleri üzerine konuşulurdu. Günümüzde bu sohbetler ağırlıklı olarak kaliteli makale ve insan psikolojisi üzerine gerçekleşiyor. Penguen ve Pandanın gelişiyle birlikte artık Backlink kasma tekniği ortadan kalktı diyebiliriz, özellikle uzun vadeli düşünenler için.

Penguen ve Pandaya gelmeden önce kaliteli makale ve insan psikolojisi ile neyi kastettiğimi biraz açmak istiyorum. Google algoritmasına getirdiği bu iki yeni filtrelerle kullanıcısına gerçekten kaliteli ve alakalı içerik sunmak istediğini göstermiştir. Buradan şunu anlayabiliriz, ancak kaliteli makale kullanarak google arama sonuçların üst sıralarında çıkabiliriz. Bu nedenle makale yazdıktan sonra tekrar okuyup gözden geçir ve kendine şu soruları sor.

  • Makale beni gerçekten tatmin ediyor mu?
  • Okumaya başladığında sonuna kadar takılmadan okudun mu?
  • Verilen bilgiler işime yarayacak mı?
  • Aradığını buldun mu, mutlu oldun mu?

Tüm bu sorulara olumlu yanıt alır ve makale oluşturmakta bu şekilde ilerlersen gelen trafik miktarı az da olsa, satışa dönüşme ihtimali yüksektir. Satış demişken, bir makalenin satışa dönüşüm oranını iyileştirmek için sitene gelen ziyaretçinin o anki ruh hali ve psikolojisi üzerine biraz düşünmeli ve kendini onun yerine koymalısın. Bunu yaparken oluşan fikirleri makalede kullanırsan satış olasılığı biraz daha artacaktır.

Penguen ve Panda Filtreleri

Penguen

Google Penguen filtresini algoritmasına, site içi SEO (on page SEO) ölçümü için eklemiştir. Aslında bu cümle de her şey açık ve net. Yapmanız gereken google arama motorunun bu konuda isteklerini yerine getirmek. Google Webmaster Yöneticisi aracı ile bu konuda tüm bilgileri alabilirsiniz.

Panda

Google Panda filtresini algoritmasına, siteye gelen Backlink altyapısını ölçmek ve kontrol etmek için eklemiştir. Siteye gelen Backlink sağlam ve kaliteli olması gerekiyor, aksi taktirde çöküş yakındır.

Affiliate Marketing sektöründe başarılı olmak isteyen herkes SEO konusunda güncel kalmak zorunda. Bunun bilincinde olanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve özellikle İngilizce pazarında Affiliate rekabeti oldukça yüksektir. Türkiye pazarına baktığımızda bu rekabet şuan için orta-düşük düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Affiliate rekabetinden bahsederken bu işi bilen ve uzun zamandır para kazanan gruptan bahsediyorum. Yeni başlamış veya 1 – 2 yıldır yaptığı çalışmalar sonucunda hala tatmin edici ve sürekli kazanç elde edemeyen grubu, bu bahsettiğim rekabetinde içinde değerlendirmiyorum. Dolayısıyla SEO konusunu tüm bileşenleriyle iyi anlamak, yorumlamak ve uygulamak gerekiyor. Eğer sende kendini rekabetin içinde bulunmayan Affiliate grubundan hissediyor fakat artık bu rekabetin içinde olmak istiyorsan, doğru bilgilere ulaşmak ve bunları uygulamak zorundasın.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.