Ücretsiz Bloglar: Blogger’da Blog Kurmak

Ücretsiz Bloglar yazı dizimiz, “Blogger’da Blog Kurmak” ile devam ediyor. Blog Kurmak ve Blog Yazarak Para Kazanmak konularını okumadıysanız önce onları okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımızda doğrudan konuya girerek Google Blogger‘da blog oluşturacağız.

Google Hesabı (gmail) Oluşturmak

Daha önceden almış olduğunuz Google hesabınız varsa sonraki başlığa geçebilirsiniz. Eğer Google Hesabınız yoksa aşağıdaki adımları takip ederek Google hesabınızı oluşturun. Almış olduğunuz bu mail adresi ile daha sonra değineceğim Google Plus, Web Master Tools gibi araçlardan da faydalanabilirseniz. “Blogger”, Google tarafından satın alınmış ve kullanıcı saysı her geçen gün artan kuvvetli bir platformdur. Google Mail (gmail) adresine ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Gmail hesabınızı açmak için BURAYA (http://gmail.com)  tıklayın ve aşağıdaki adımları takip edin.

Gmailde hesap açmak resimli

İkinci adımda Kişisel bilgilerimizi ve hesap ismimizi seçiyoruz. Vereceğiniz şifrenin unutmayacağınız bir şifre olmasına dikkat edin. Daha sonra mail göndermek ve mail almak için bu şifreye ihtiyacınız olacak. “Google Hizmet Şartları”‘nı okudum ve kabul ettim kutucuğunu işaretliyoruz. Ad ve Soyad bölümüne girdiğiniz bilgilerin mail gönderimlerinizde alıcı tarafından görüntüleneceğini unutmayın. “bb”, “abidik gubidik” gibi yazılar gönderdiğiniz maillerin açılma oranlarını düşürecektir. Tüm alanları doldurduğunuzdan ve “Hizmet Şartları” kutucuğunu işaretlediğinizden emin olun.

Google Hesap Kişisel Bilgiler

Eğer yukarıdaki adımları doğru bir şekilde tamamladıysanız, üçüncü ve son adımda “Hoş Geldiniz” mesajı ile karşılaşacaksınız. Ben de yukarıdaki adımları takip ederek blogkurmak@gmail.com adresini aldım. Artık Blogger.com’da ücretsiz bir şekilde blog kurmak için gerekli G-mail hesabımızı aktif etmiş bulunuyoruz.

Gmail hesabı oluşturuldu

 

Son olarak “Hoş Geldiniz” penceresinin sol üst tarafında bulunan “Bu üst bölümde ihtiyaç duyduğunuz ayarları bulabilirsiniz.” seçeneği ile hesabınızın ayarlarını yapabilirsiniz.

hesap_ayarlari_giris

 Google Blogger’da Hesap Açmak

Gmail hesabını oluşturduğumuza göre artık Blogger’da Blog Kurabiliriz. Blogger.com’a gitmek ve hesap açmak için BURAYA (http://blogger.com) tıklayın.Ekranın sağ tarafındaki e-posta ve şifre bölümlerine az önce almış olduğunuz bilgileri girerek oturum açın.

bedava blog kurmak

Alış olduğunuz hesap ile oturum açın

 Bir sonraki adımda Blogger için bir profil oluşturmamız gerekiyor. “Profilinizi Onaylayın” ekranındaki açıklamaları okumak size daha sonra giriş yapacağınız Google Plus hakkında yeterli bilgiyi verecektir. “Sınırlı bir Blogger profili oluştur” seçeneğini tıklayarak, bilgilerinizi girmeye başlayın.

bloggerda profil oluşturmak

Gelen ekranda “Görünen Ad” yerine görüntülenecek olan adı yazın ve “Blogger’a Devam Et” butonunu tıklayın. Artık Blog kurmak için son aşamalara doğru geliyoruz. Devam et butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfaya geleceksiniz.

Bloggerda yeni blog

 Blogger’da Blog Kurmak için Önemli Adım

Yeni Blog butonunu tıkladıktan sonra yönleneceğiniz ekrandaki bilgiler Blogunuzun ismini ve başlık kısmını oluşturuyor. Bu nedenle hangi konu hakkında blog kuracağınıza karar vermiş ve ismini belirlemiş olmalısınız. Ben konunun bütünlüğüne uyu sağlaması açısından  “Blogger’da Blog Kurmak” başlığını ve “blogkurmak” isimli adresi seçiyorum. Site adresini yazdığınızda bu adresin daha önceden alınıp alınmadığını hemen alanın altındaki mesajlardan takip edebilirsiniz;

  • “Maalesef bu blog adresi kullanılabilir durumda değil”
  • “Bu blog adresi uygun”

Şablonu sitenizde yapmak istediğiniz yayınlara uygun olarak seçmekte fayda var. Örneğn; ağırlıklı olarak resim paylaşılacak bir blogda yeterli resim alanının olması size avantaj sağlayacaktır. Ya da sadece yazı paylaşacaksanız, metinlere ayrılmış bölümlerin ön planda olmasına dikkat edin. Son olarak Blogunuzda kullanmak istediğiniz şablonu seçerek “Blog Oluşturun!” butonuna tıklayın. Şablonu daha sonra panel içinden değiştirebilirsiniz.

Blog Başlık, İsim ve Şablon seçimi

 

Artık Blogumuz hazır. Karşımıza gelen son ekranda, “Blog’u Görüntüle” seçeneğini tıklayarak blogunuzun nasıl yayınlandığını görebilirsiniz.

blogger blog hazır

Deneme amaçlı olarak açtığım Blogger’da Blog Kurmak isimli siteye http://blogkurmak.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu blog’u  bu yazı dizisi ile birlikte oluşturmaya başladım. Her ders için eklemeler yaparak sizinle beraber okunur bir blog haline getirmeyi planlıyorum.

Blogger’da Blog Kurmak Diğer Dersler

Bundan sonraki derslerde oluşturduğumuz blogu canlı, okunabilir, resimli ve en önemlisi para kazanılır bir blog haline nasıl getirebileceğimizi öğreneceğiz. Blogger’da Blog Kurmak, Blogger SEO çalışmaları ile devam edecek.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.