Dropshipping nedir ve nasıl yapılır? Yazısından sonra e-ticarete ilgi duyanların merak ettiği ikinci soruyla devam ediyoruz. Şirket kurmadan dropshipping ya da şirket kurmadan e-ticaret yapılır mı?

Bir önceki yazımda dropshipping başlamak için gerekenleri ve dropshipping taktiklerini ele almıştım. Kolları sıvayıp işe başlamak isteyenlerin aklında yasal süreçlerle ilgili sorular belirdi. “Ürünlere ait faturayı kim kesecek?”, “Vergisel mevzuat nasıl olacak?”, kısacası şirket kurmadan dropshipping ya da şirket kurmadan e-ticaret olur mu? Soruları gündeme geldi.

şirket kurmadan dropshipping

şirket kurmadan dropshipping rehberi

Yasalar Ne diyor?

Şirket kurmadan dropshipping ya da firma kurmadan e-ticaret yapabilir miyim?

Evet kanunlara uygun olarak yapılabilir. Tabi ki şirket kurmadan dropshipping yapmanın belirli kriterleri var.

Şirket kurmak, mağaza açmak satış yapılmasa bile belirli masrafları da beraberinde getiriyor. Şahıs şirketi ya da ortaklık şirketleri hiç satış yapamasalar bile kira, elektrik, ısınma ve aydınlatma gibi temel harcamaların yanı sıra muhasebe işlemleri vb. gibi konulardan dolayı da masraf oluştururlar.

Evden ürün satmak ya da e-ticarete girmek isteyenler de, doğal olarak neyin ne olduğunu görmeden bu tür masrafların altına girmek istemiyorlar. O zaman çözüm olarak şirket kurmadan iş yapmak şartlarını araştırıyorlar.

Yaptığım araştırmalara göre şirket kurmadan dropshipping yapılabilir ancak elde ettiğiniz geliri beyan etmeniz gereklidir. İnternet üzerinde farklı kaynaklarda yazılar okudum. “Yıllık 20 bin TL altındaki kazançların beyan edilmesi gerekmez” şeklinde yorumlar da gördüm.

Ne var ki kanunları okuduğumuzda genel olarak yapılması devamlılık arz etmeyen faaliyetlerden elde edilen gelirlerden oluşan arızi kazançlar gibi kazançların beyan edilmesine gerek olmadığını görüyoruz. Örneğin; Evinizde bulunan farklı ürünleri bir kereye mahsus olarak sattığınızda arızi kazanç konusu olabiliyor. Tabi bunun da yıllık belli bir rakamın altında olma şartı aranıyor.

29 yaş altı genç girişimciler için de Gelir vergisi istisnasına yönelik bir kanun çıkarılmış. İlgili kanuna göz atmanızı tavsiye ederim.

Onun dışında süreklilik arz eden işlemler ticaretin faaliyet alanına giriyor ve vergilendirilmesi gerekir. Vergilendirme için şirket kurmak zorunluluğu bulunmamakta. Şahıs olarak da vergi dairesine gelirinizi beyan etme şansınız var.

Tabi burada kritik sorular;

  • Sattığınız ürünlere ait ödemeyi kim alıyor?
  • Müşteriye kim gönderiyor?

Ödemenin doğrudan müşteriden alınması; Garanti, iade ve fatura düzenlenmesini zorunlu hale getirir. İşte şirket kurmadan dropshipping burada devreye girmiş oluyor. Çünkü dropshipping (Stoksuz ticaret) yönteminde ödemeyi tedarikçi alır ve faturayı da tedarikçi düzenler.

Şirket Kurmadan Dropshipping Yöntemleri

Birinci Yöntem – Alışveriş Siteleri

Hali hazırda yüksek ziyaretçi kitlesine sahip alışveriş sitelerini hepimiz biliyoruz. Akıllı telefon ve tabletlerdeki uygulamaları sayesinde on binlerce kullanıcıya erişim imkanı sağlıyorlar.

Ödeme alt yapısı, Kargo avantajları, ziyaretçi çokluğu satışları kolaylaştırabilir. Gittigidiyor, hepsiburada, n11 ilk aklıma gelen platformlar. n11 ve hepsiburada mağaza açmak için firma şartı arıyor. Başvuru yaptığınızda şirket olduğunuzu gösteren belgeler ve bilgiler istiyor. Dolayısı ile iki platformda da firma kurmadan e-ticaret imkanı bulunmamaktadır.

Gittigidiyor benim yazıyı yazdığım şu ana kadar şirket kurmadan dropshipping yapmaya izin veriyordu. Sonradan değişirse orasını bilemem. GittiGidiyor’da mağaza oluşturarak yukarıdaki bilgiler ışığında firma kurmadan e-ticaret yapılabilir.

İkinci Yöntem – Sosyal Medya

Sosyal medya ağlarını kullanmak da güzel bir fikir olarak karşımızda duruyor. Sosyal medya da yer almak ücretsiz ve e-ticaret sitesine nazaran çok daha kolay.

Özellikle instagram son yılların gözde e-ticaret merkezi haline geldi. instagram’da Şirket kurmadan dropshipping yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Teknik bilgi ve beceri gerektirmemesi tercih sebebi olurken, paylaşım tekniklerini öğrenenler kısa sürelerde satış yapmaya başlayabiliyorlar.

Ya kendi el emeği, göz nuru ürünleri ya da tedarikçilerden aldıkları ürünleri pazarlıyorlar. Sistem şöyle işliyor;

  • Tedarikçi bul ve ürünleri al
  • İnstagram hesabı aç
  • Paylaşımlar yap
  • Satın almak isteyenlerle temas kur
  • Müşteri bilgilerini tedarikçiye ilet
  • Tedarikçinin banka bilgilerini (Kapıda ödeme değilse) müşteriye ilet
  • Ya da müşteriyi tedarikçinin sitesine yönlendir
  • Müşteri ödeme yapsın, tedarikçi ürünü göndersin sen de komisyonunu tedarikçiden al.

Adım adım okuyunca çok kolay gözüktüğünü biliyorum. Teoride kolay olan iş pratiğe döküldüğünde o kadar kolay olmuyor. Takipçi sayısı artacak, insanlar güven kazanacak ve satın alacaklar. Zaman ve emek harcamadan olmaz.

İnstagram üzerinden yapılan satışlarda ödemeyi tedarikçi alır, faturayı tedarikçi keser ve ürünü tedarikçi kargolar. Şirket kurmadan dropshipping yapmanın kolay yolu instagramdır.

Üçüncü Yöntem – E-ticaret Sitesi

Yasalar ne diyor bölümünde verilen bilgiler ışığı altında firma kurmadan e-ticaret sitesi kurulabilir ve satış yapılabilir. instagram yöntemi ile aynı yok izlenir. Ancak e-ticaret sitesi kurmak için az da olsa para harcamak gerekiyor.

Eğer kendiniz e-ticaret sitesi kuracak teknik bilgiye sahip değilseniz başkalarına yaptırmak durumundasınız. E-ticaret sitesinin maliyetine gelecek olursak farklı farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. 300 TL’den başlayıp 5000 TL’ye kadar site kurulduğunu söyleyebilirim. Çok daha detaylı site istenirse maliyet de o oranda artacaktır. Ama iş gören, tanıtım yapabileceğiniz sitenin maliyeti ortalama 1000 TL diyebilirim.

Şirket kurmadan dropshipping yapmayı düşünenler ödeme alt yapısı kurmalarına gerek yok. Sonuçta ödeme alınmayacak yani Kredi Kartı entegrasyonuna ihtiyacınız olmayacak.

Firma Kurarak Dropshipping Yapılacak Yerler

Firma kurduktan sonra istediğiniz platformda e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz.

Şirket Kurmadan Dropshipping Adımları

Ürün Seçimi

Satmak için ürüne ihtiyacınız var. Tedarikçi firmalarla anlaşma yaparak sermayesiz ve stoksuz olarak satılacak ürün temin edebilirsiniz.

Öte yandan kendi ürettiğiniz ürünleri de e-ticaret sistemleri üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

Platforma Karar Vermek

Alışveriş siteleri, sosyal medya, e-ticaret sitesi ya da hepsi. Karar tamamen size kalmış. Dilediğiniz platformda satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Tedarikçi Bulmak

Google’da “instagramda komisyonlu satış”, “Tedarikçi firmalar” gibi kelimelerle araştırma yaptığınızda onlarca siteyle karşılaşırsınız. Kategori bazlı olarak da aratabilirsiniz. O zaman segmenti küçülterek daha verimli sonuçlara ulaşmanız mümkün.

Tanıtım ve Reklam

Sosyal medya üzerinde tanıtım yaparak ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz. Ya da Facebook, Google reklamlarını tercih etmekte sizin elinizde.

Dropgelir Eğitim Seti

Buraya kadar şirket kurmadan dropshipping ile ilgili temel konulara yer verdim. Temel olarak atılacak adımlar zaten bellidir. Ancak bu adımları emin ve sağlam şekilde atmak kazanç getirir. Rastgele ve plansız şekilde ilerlemek hayal kırıklığından başka bir şey getirmez.

Şirket kurmadan dropshipping yapmak isteyen girişimci soluğu instagramda alıyor ve hesap açıyor.

Rastgele ürün ve tedarikçi seçerek büyük hevesle paylaşımlara başlıyor. 1 hafta, 2 hafta, 1 ay , 3 ay derken satış olmuyor ve girişimci pes ediyor. Son dönemlerde bu tür hikayelerle sık sık karşılaşıyoruz.

İnternetten satış yapmayı bilgisayar oyunu gibi görmek başarısızlığın sebebidir. Çoğunluk bunun bir ticaret olduğunu unutup, yapay zeka üzerine kurgulanan oyunlarla karıştırıyor. Satış yapılmaya çalışılan platformlar sanal olabilir ama ürünler ve müşteriler gerçek kişilerdir. Yapay zeka gibi düşünmezler ve verdikleri (verecekleri) paranın hakkını tam olarak almak isterler.

İşte Dropgelir eğitim seti Şirket kurmadan dropshipping ya da şirket kurarak e-ticaret hakkında öğrenmek istediklerinizi adım adım anlatıyor.

Dropgelir Eğitim Setinde Neler Var?

Kendi İşimin Patronuyum

Maliyetsiz şekilde N11, gittigidiyor, trendyol vb. gibi pazryerlerinde mağaza açarak satışa başlamak için gerekli bilgilerin tamamı bu kitabın içinde yer alıyor. Mağaza açma adımlarını teknik olarak sayfalarından da okuyabilirsiniz. Ancak devamlı olarak satış yapma ve kar getiren mağaza olabilmek için yardıma ihtiyacınız olduğu kesin.

Örneğin; Tedarikçilerle anlaştığınızı varsayalım sayfanızdaki ürünlerin sürekli olarak güncel kalmasını sağlayan XML sistemi hakkında bilginiz yoksa tercihleriniz de yanlış olacaktır. Dolayısı ile farklı kategorilerde yüzlerce ürünü sergilerken stok ve fiyat sorunu yaşayacaksınız.

Sipariş almak için özel taktiklere ihtiyacınız var. Dropgelir eğitim seti ile kısa sürede nasıl satış yapmaya başlayacağınızı öğreneceksiniz. Şirket kurmadan dropshipping hakkında denenmiş ve kendini kanıtlamış yöntemlere erişim hakkı kazanacaksınız.

İnstagramın Patronuyum

İnstagramda mağaza nasıl açılır? Takipçi sayısı nasıl artırılır gibi kritik soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. İnstagramın çok önemli bir platform olduğu konusunda hem fikiriz. Takipçilerin müşteriye dönüştürülmesi konusunda yardıma ihtiyacınız olacak.

Kısacası instagramdan kazaç elde etmek için gerekli tüm bilgiler instagramın patronuyum hediye kitabında yer alıyor.

Tedarikçi Rehberi

Komisyonlu satış nedir ve nasıl yapılır? yazısında da anlattığım üzere e-ticaret sistemlerinde satış yapabilmenin önemli kuralı doğru tedarikçi ile çalışmaktır.

Denenmiş, güvenirliğini kanıtlamış ve doğru tedarikçilerin listesini “Tedarikçi Rehberi” kitabında bulabilirsiniz. Kategori bazında 17 ana kategoriye ve 375 toptancı firmaya ait liste sayesinde hızlı bir giriş yapma şansınız olur. Diğer türlü firmaları tek tek araştırıp kendiniz bulmak zorundasınız. Yaşayacağınız kötü tecrübeler sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Bu nedenle kendini kanıtlayan firmalarla çalışmanızı tavsiye ederim.

Şirket kurmadan dropshipping yapmanızı sağlayacak firma bilgileri de ( sizin adınıza fatura kesebilecek toptancılar) liste içinde yer almaktadır.

Zirvedeki Mağaza

E-ticaret sitesi kurmak yeterli değildir. Ziyaretçilerin o siteyi görmesi gerekir, aksi takdirde internet üzerinde verimsiz bir adresten öteye gitmez. Ziyaretçiler gelecek ve satın alma işlemi gerçekleştirecek ki e-ticaret sitesi olabilsin.

Ziyaretçileri çekmek ise arama motoru optimizasyonu (SEO) ile mümkün olabilmektedir. Google’da üst sıralarda yer alarak ya da sosyal medyayı doğru kullanarak siteye ziyaretçi çekilebilir.

İşte tüm kritik SEO taktikleri de bu hediye kitapta yer almaktadır.

şirket kurmadan dropshipping

şirket kurmadan dropshipping yapılır mı

Dropshipping Benzer Konular

Komisyonlu Satış Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evden Ürün Satmak

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır? Stoksuz Satış

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.