WordPress de Alt Siteler Oluşturma

Az önce siteme gelen kullanıcıların hangi anahtar kelimelerinden geldiğini incelerken, “WordPress de alt siteler oluşturma” kelime dizisinden gelen bir ziyaretçi konu ile ilgili bir çözüm bulmadan blog´u terk ettiğini gördüm. Bende hemen konu hakkında bir sonraki gelecek olan ziyaretçilerim için çözüm olabilecek bu yazımı hazırlamaya başladım.

Gelelim konumuza… Site yöneticileri neden alt siteler oluşturmak isterler? Ana site genelde firma, kuruluş veya bir ürün tanıtım sayfası olarak oluşturulur. Site yöneticisi buna ek olarak Blog, Forum veya sitesini daha verimli kılmak için birtakım scriptler (istatistik takip yazılımı vb.) kurmak için alt siteler oluşturmak isteyebilir.

WordPress de alt siteler nasıl oluşturulur?

WordPress de alt site oluşturmak için iki farklı yol izlenebilir. Satın aldığınız host paketiniz alt alan kurulumu için müsait ise cPanel den bir alt alan oluşturup alt sitenizi bu alana kurabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için…

 1. Hostunuzdan aldığınız giriş bilgilerini kullanarak cPanel´e giriş yapın
 2. SubDomain iconuna tıklayın
  Alt Alan icon

  Kırmızı işaretli alana tıklayın… Resmi orijinal boyutta göremek için tıklayın…

 3. Açılan sayfada kendinize yeni bir alt alan oluşturun. Alt Alanı oluşturmak için resimdeki adımları izleyin…
  Sub Domain oluşturma

  Orijinal boyutu görmek için tıklayın…

 4. Alt alanı oluşturduktan sonra yeni bir veritabanı oluşturun. Veri tabanı oluşturmak için WordPress kurulumu yazısını okuyarak uygulayın.
 5. FTP ile hostunuza bağlanın, ana dizininde (root folder) yeni oluşturduğumuz Alt Alanı klasör olarak bulacaksınız. Klasörün ismi Blog… WordPress Kurulum yazısında anlatılan şekilde WordPress klasörün içinde bulunan tüm klasör ve dosyaları Blog klasörün içine atın. Kısaca WordPress Kurulum yazısında anlatılan kurulumunu Blog klasörü içerisine kurmanız gerekmektedir.

Bu yöntem ile oluşturduğunuz alt site bağlantısı şu şekilde olacaktır http://Blog.alanadi.com

Eğer satın aldığınız hostunuz alt alan desteklemiyorsa o zaman aşağıdaki adımları izleyin.

 1. FTP Filezilla ile hostunuza bağlanın ve ana dizininde sağ tıklayarak “yeni klasör oluştur”´a tıklayın ve ismini Blog olarak belirleyip tamam butonuna tıklayın.
 2. WordPress Kurulumu yazısında olduğu gibi önce bir veritabanı oluşturun ve daha sonra yeni oluşturduğunuz Blog klasörün içine WordPress´i kurun.

Bu yöntem ile alt siteniz http://alanadi.com/blog şeklinde olacaktır…

WordPress de alt siteler oluşturmanın iki yöntemini anlatmaya çalıştım. Umarım herkes için faydalı olmuştur, takıldığınız bir nokta varsa lütfen aşağıda yorum bırakarak sorun. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.