WordPress Tema Nedir?

WordPress Tema Nedir? Yazısını okuyorsan, muhtemelen blog oluşturmaya yeni başladın ya da mevcut olan blogunun temasını değiştirirken nelere dikkat etmek durumunda olduğunu merak ediyorsun. Her iki durumda da bu yazının sana yardımcı olacağını düşünüyorum. Önce Tema’nın ne olduğunu anlatacağım sonra da tema seçiminde nelere dikkat etmek gerektiğini vurgulayacağım.

Tema, altta çalışan WordPress yazılımını kullanarak sitenin görünümünü ve işlevlerini belirler. Temayı giysi gibi düşünebilirsin. Seçtiğin temaya göre blogun; Spor, resmi, rahat, ciddi,  eğlenceli, çocuksu ya da ürkütücü gözükebilir. Blogunun ihtiyacı olan kıyafeti seçtiğinde, işlevlerde değişecektir. Siteye Spor bir kıyafet giydirdiğinde, cep sayısı az olacak ve dolayısı ile eşyalarını koyabileceğin yerler kısıtlı olacak. Ancak, daha hızlı ve vurucu hareket edebileceksin. Ya da sitene takım elbise giydirdiğini düşün, görünümün daha ciddi olacak cep sayısı fazla olduğundan ,ihtiyaç duyduğun eşyaları yanında taşıyabileceksin. Biraz daha ticari bir görünüme bürünecek.

wordpress tema nedir

Temalar, ekonomik açıdan ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılabilir. Ücretsiz temalar ile ücretli temalar arasında tasarım ve işlevsellik açısından farklılıklar bulunması doğaldır. Hatta bazı ücretli temalara yüksek ücret ödeyerek, başka birinin kullanmasının önüne geçebilirsin. Tamamen sana özgü bir tema olur. Ancak bunu başlangıç aşamasında kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zira gereksiz (oldukça yüksek) bir yatırım olur. Bu husus ancak markalaştığında önem kazanır.

Sanırım “WordPress Tema Nedir?” sorusunu cevaplamış olduk. Tema değiştirmek, işlev olarak bir tuşa basmak kadar kolaydır. Sevdiğin ve beğendiğin bir temayı indirebilir ve yönetici panelinden “etkinleştir” düğmesine basarak yeni temanı yükleyebilirsin. Ancak, Temalar farklı özellikleri destekliyor olabilir. Bu nedenle tema değiştirildikten sonra ilgili temanın ayarlarını tekrar düzenlemen gerekebilir. Ayrıca, temanı değiştirirken çok dikkat etmelisin. Çünkü; sitenin içinde verdiğin mesajlar, değişen görünüm nedeni ile farklı anlaşılabilir. Kısacası, işlem olarak tema değiştirmek bir tuşla halledilebilirken, fonksiyonlar ve imaj açısından o kadar da kolay olmadığını söyleyebilirim.

WordPress ticari olsun ya da olmasın günümüzün en popüler içerik yönetim sistemidir. Hazırladığınız blogun gelecekteki planlamasını iyi yaparak bir tema seçmek en akılcı karar gibi gözüküyor. Büyüme ve gelişim hedeflerini başlangıçta oluşturmanda fayda var.

Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Aslında bu bölümü sorular sorarak geçmek istiyorum. Temaları incelerken,aşağıdaki sorulara cevap verdiğinizde ister istemez tema arayışınız da şekillenecektir. En son yeni siteler için bazı tavsiyelerim olacak.

 • Kişiliğimi ya da pazarladığım ürünü yansıtabilir mi?
 • Siteyi büyütmek (Esnek mi?) için yeterli mi?
 • Öne çıkarmak istediğim mesajlarımı ya da ürünlerimi ziyaretçilerime gösterebilir miyim?
 • Fonksiyonları, benim yapmak istediklerimi karşılıyor mu?
 • Üreticisi kim?
 • Teknik destek bulabilir miyim?
 • Sayfa düzeni ne kadar esnek?
 • Tasarım ya da güncelleme için çalışan bir grup var mı?
 • Başka kimler kullanıyor?

Yeni Blog Tema Seçimi İçin Tavsiyen Nedir?

 • Temanın tam olarak nasıl gözüktüğünü anlayabilmek için, Sayfa, yazı, Widget, Sidebar, Yorum vb. gibi temel elemanları oluşturun.
 • Eğer tamamen acemiysen ve ücretli bir tema alacaksan, temanın verdiği özellikleri farklı ücretsiz temalar kullanarak görebilirsin. Bu sayede ne alacağını önceden kestirebilirsin.
 • Renkler değiştirilebilir. Dolayısı ile bunu kafana takma. Esas odaklanman gereken nokta sayfa yerleşim düzeni olmalı. Sayfaların ve yazıların ne şekilde gözükeceğini hesaba katmalısın.

WordPress Tema Nasıl Kurulur?

Genel hatlarıyla bilgi edindikten sonra temanın nasıl kurulduğunu merak edebilirsin. Buraya tıklayarak WordPress Tema Nedir ve Nasıl Kurulur? İle ilgili videoyu izleyebilirsin.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.