Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress sitenize Google  Analytics kodunu eklemek için basit 2 yöntemi aşağıda görebilirsiniz. Bunun için önce http://www.google.com/analytics sayfasını ziyaret ederek  gmail hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. Eğer gmail hesabınız yoksa önce bir google mail hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Google da bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Giriş işlemi gerçekleştikten sonra, Ekranın alt tarafında bulunan “Kaydolun” butonunu tıklayın. Bir sonraki sayfada aşağıdaki  bölümleri doldurarak “Devam et” butonunu tıklayın

  • Web sitesinin URL’si
  • Hesap Adı
  • Saat dilimi için ülke veya bölge
  • Saat dilimi

İletişim bilgileri alanlarını girerek devam edin. Kullanıcı sözleşmesinin altında ayarlarbölümünü göreceksiniz. Bu sayfada  “Google Analytics verilerimi paylaş…” sekmesi altında 2 ayrıntıya izin vermeniz isteniyor. “Yalnızca diğer Google ürünleriyle” ve “Google ve diğerleriyle anonim olarak” default olarak zaten işaretli. Açıklamaları okuyarak kendiniz karar verebilirsiniz.  Eğer verileri paylaşmak istemiyorsanız, “Google Analytics verilerimi paylaşma” işaretleyebilirsiniz. Bu seçimi yaptıkran sonra kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve “Yeni Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. Evet artık aşağıdakine benzer bir kodu görüyor olmalısınız.

Bu kodu kopyaladıktan sonra “kaydet ve bitir” diyerek işlemimizi tamamlıyoruz. Google Analytics kodunu wordpress sitemize 3 şekilde uygulayabiliriz.

1 – Footer.php

WordPress admin panelinden Görünüm–>Editor tıklayarak, sağ taraftaki menüden alt kısım- footer.php’yi seçin. Google analytics kodunu </footer> ile </body> arasına yapıştırın ve dosyayı güncelleyin.

2- WordPress “Google Analytics” Eklentisi

Google Analytics eklentisini indirerek etkinleştirin ve ayarlar bölümüne, az önce Analytics sayfasında aldığınız “UA-XXXXX” ifadeyi  Web Property ID kısmına yapıştırın.

Google Analytics kodumu WordPress siteme ekledim, neden çalışmıyor?

Bunu kontrol etmek için google analytics sayfasına gidip “gerçek zaman” altında “genel bakış” menüsüne tıklayın. Daha sonra sitenizi ziyaret edin ve analytics sayfasına geri dönün. Sağ üstte bulunan “Per Second” alanında bir çizgi göreceksiniz saniye bazında sola doğru ilerliyor, şuanda siteye bir kullanıcı giriş yaptığı anlamına gelmektedir. Eğer çizgiyi göremiyorsanız o zaman kodu eklerken bir hata yapmış olabilirsiniz, kodu tekrar kontrol etmeniz gerekecek.

Benzer Konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.