Matt Mullenweg – State of the Word 2011

WordPress kurucusu olan Matt Mullenweg son yazısında WordPress ile ilgili yapmış olduğu son anket araştırması ve WordPress istatistikleri hakkında bilgi veriyor.

WordPress için heyecan verici bir yıl olduğunu belirten Matt Mullenweg dünyanın top milyon siteleri arasında %14,7 büyüme gösterdiklerini ve Amerika genelinde alınan her 100 domain´den 22 si WordPress kullandığını gururla anlatıyor.

Son günlerde benimde katıldığım kullanıcı ve geliştirici anketinde dünya genelinde 18000 kişi ankete katılmış. Ankette soruları normal kullanıcı ve açık kaynak kodu olan WordPress ile kazanç sağlayan geliştiricilere yönelik sorular sorarak enteresan veriler elde edildiğini görebiliriz. Dünya genelinde katılımın hangi ülkelerden geldiğini aşağıdaki grafikten rahatlıkla görebilirsiniz.

Wordpress Final 2011 Anket

WordPress Final 2011 Anket Katılımcıları

Bu grafik sadece ankete katılanlar grafiğini oluşturuyor, dünyada WordPress ne durumda olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?

Anket sorularından elde edilen verilere göre 6800 kişi wordpress kullanarak para kazanıyor ve 2800 kişi geçimini tamamen WordPress den sağlıyor. WordPress´in açık kaynak kodu olduğunu düşünecek olursak Matt Mullenweg ne kadar müthiş bir iş çıkardığını görebiliriz.

Matt Mullenweg bu gelişimi şu şekilde açıklıyor;

Anket sorularına aldığımız cevaplara baktığımızda bazı enteresan verileri görüyoruz. Site tasarımı yapan 6.800 kişi kendi sorumluluğu altında toplamda 170.000 wordpress sitesi, ortalama saat ücreti $50´dan, yaptığını görüyoruz. Açık kaynak kodu olan WordPress´in zorlu ekonomik şartlarda böyle bir iş alanı yaratmasını görmek bizi yüreklendiriyor. (Eğer bir site sadece 3 saat içinde bittiğini düşünürsek, ortalama saat ücretini baz alarak, toplamda $29,5 Mil. yapar.)

Matt Mullenweg aşağıdaki videoda elde edilen veriler hakkında ve daha fazlasını anlatıyor…

Matt Mullenweg yazısını okumak için tıklayın…

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.