Site Hızı – (sayfa açılma süresi)!

Son günlerde site hızı ile ilgili yoğun bişekilde altyapı çalışması yaptım, sitede sayfa açılım süresi biçok konuda bize artı puan getiriyor. Gelen ziyaretçi sayısı artacağı gibi sitede kalma süreside artacaktır eğer site hızı iyi ve sayfalar hızlı açılırsa gelen ziyaretçi sitenizi rahatça gezecektir aksi taktirde sıkılıp siteyi terk edecektir.

Bir diğer önemli konuda google gibi arama motorları site hızına çok önem veriyor ve bu yönde çalışma yapıp iyi bir sayfa açılma süresi yakalarsanız bir sonraki pagerank dağılımda ödülünüzü büyük bir ihtimalle alacaksınız.

Bende son günlerde site hızı ile ilgili yaptığım bu çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Site hızı neden gereklidir?

Sayfa açılım süresini hızlandırmanın birden çok faydası var:

  1. Yukarıda bahsettiğim gibi elbette ziyaretçilemiz sayfaların açılma hızı iyi olduğunda bundan hoşnut olacaklar. Site hızı nekadar uzun sürerse gelen ziyaretçimizin başka bir siteye geçme riski daha yüksek olacaktır.
  2. Google pagerank dağılımda sayfa hızını önemsediğini bize webmaster yöneticisi ile apaçık gösteriyor. Laboratuvar altında site performansı menüsü ile sitemizin sayfa hızını kayıt ederek bazı önerilerde bulunarak ve page speed eklentisi kullanıp sayfa hızı optimize etmemizi istemesi bu konuya nekadar önem verdiğini görebiliyoruz.
  3. Bu şekilde server performansını hafifleterek var olan performansı farklı yönde kullanabiliriz.

Sayfa hızını nasıl artırabilirim?

Bunun için çeşitli olasılıklar bulunmaktadır. Bu olasıkları gelecek olan yazılarımda sizlerle paylaşıcam.

  1. Grafiklerin dosya boyutlarını optimize ederek küçültmek
  2. Expires-Header uygulaması
  3. Paralel indirim
  4. Gzip-Compress uygulaması
  5. Kod optimize ederek dosya boyutlarını küçültmek

Sayfa hızı optimize ederken bir Firefox eklentisi olan “Google Page Speed” eklentisinide sizlere tanıtıp kullanımı hakkında bazı ipuçları vericem.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.