PHP Karşılaştırma Operatörleri (İşlemcileri)

Karşılaştırma Opetatörleri ile yaptığımız işlemler, program içindeki yol ayrımlarına benzer. Kullanıcıdan aldığımız ya da program içinde ürettiğimiz değerlere göre, programın akışını değiştirmemize yardımcı olurlar. Elimizdeki değerleri birbirleri ile kıyaslayabiliriz  ya da belirlediğimiz herhangi bir kritere uygunluğunu kontrol edip, gerekli işlemleri yaptırabiliriz. PHP karşılaştırma operatörlerinin kullanımında çok dikkatli davranmamız gerekir. Yanlış bir planlama sonucunda hiç ummadığımız yerlerden PHP hataları alabiliriz ya da programımız sonsuz bir döngüye girebilir.

Aşağıdaki karşılatırma operatör örneklerini “if else ve else if” döngüleri üzerinden aktaracağım. Bu nedenle “if else” yapısına çok kısa bir şekilde değinmek istiyorum. Daha sonra detaylı bir şekilde PHP if else döngüsü olarak ele almayı planlıyorum.

if – eğer anlamına gelir. PHP bu ifade içinde yer alan değeri kontrol eder ve sonucuna göre bir  işlem gerçekleştirir.

else– değilse anlamında kullanılabilir. if ile kontrol ettiğimiz değer, bizim verdiğimizi kritere uymuyorsa else satırına yazdığımız işlem devreye girer.

else if – yukarıdakilere ek olarak kullanılabilir. if ile verdiğimiz şartın dışında yeni şartlar oluşturabiliriz.

Biliyorum , yazı ile anlatmak ve anlamak her zaman karışık olmaktadır. Aşağıdaki  örneği inceleyince daha basit hale gelecektir.

Ekran Görüntüsü

Barcelona dün akşamki maçı kazandı
Maç sonucu: Realmadrid 0 – 5 Barcelona
Ben burada $realmadrid=0 ve $barcelona=5 olarak değer verdim

PHP Karşılaştırma Operatörleri Nelerdir ?

  • == Eşit
  • !=   Eşit Değil (DİKKAT!!! “=” ile “==” aynı anlama gelmez)
  • <    Küçük
  • >    Büyük
  • <= Küçük Eşit
  • >= Büyük Eşit

Yukarıda verdiklerim için aritmetik karşılaştırma operatörleri desek yanlış olmaz. Bunlar dışında ve/veya gibi mantıksal operatörler vardır. Bir sonraki yazıda bu konunun devamı olarak onları inceleyeceğiz.

PHP Karşılaştırma Operatörleri Örnek

Yukarıdaki örneğe tekrar baktım da zaten karşılaştırma operatörlerinden birkaçını  kullanmışız bile . Realmadrid – Barcelona örneği ile bayan okuyucuların dikkatini çekememiş olabilirim konu ne de olsa futboldu, özür dileyerek bu hatamı telafi etmek istiyorum :)

Diyelimki; 200 TL bütçeniz var. Alışverişe çıktınız ve kendinize güzel bir ayakkabı, çanta ve bunlarla uyumlu kemer alacaksınız. Aşağıdaki program verdiğiniz fiyatlara göre size bilgiler verecek, bu arada da karşılaştırma operatörleriyle iyice tanışmış olacağız.

Ekran Görüntüsü

200 TL ile ayakkabı,çanta ve kemer alabiliyorum
kalan para:0 TL

Benzer Konular

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.