Google Webmaster-Tools 2.Bölüm – Web üzerindeki siteniz

Yazı dizimizin 1.bölümünde site yapılandırmayı anlattıkdan sonra artık Web üzerindeki siteniz menüsünü altındaki fonksiyonları tanıtmaya çalışıcam.

  • Arama sorguları
  • Sitenize giden bağlantılar
  • Anahtar kelimeler
  • İç bağlantılar
  • Abone istatistikleri

Arama Sorguları

Birkaç ay önce, Google bu özelliği tamamen değişmiştir. Sitenize gelen kullanıcılar hangi anahtar kelimesinden geldiğini öncesinde sadece en çok kullanılan arama terimleri gösterilirken, artık tüm kelimeleri görebiliyoruz. Ayrıca ortalama konum gösterilirken ek olarak gösterimler, tıklamalar ve tıklama oranını da görebiliyoruz. Bu verilerle birlikte sitemizin zayıf noktalarını çok kolay analiz edebiliriz. Örneğin bir anahtar kelimede 1 sıradayız ve tıklama oranımız 20% lerde, bu durumda optimize etmemiz gereken yazımızın başlığı ve açıklaması.  Arama sorgulama fonksiyonu kesinlikle Google Webmaster Yöneticisinin en değerli araçlarından birisidir.

Sitenize giden bağlantılar

Sitenize giden bağlantılar fonksiyonu aslında olduğundan daha sağlıklı veri verebilirdi. Burada sitenize giden gerçek bağlantı sayının çok daha üstünde link sayısı gösterilmekte. Ayrıca bağlantıların alt bağlantılarıda gösterilmesi genel bakışı biraz engelliyor ve kafa karıştırıyor.

Malesef bağlantı metni verileride sonlandırma aşamasında eksikler var, iyi düşünülmemiş. Burada site içi linklemede kullanılan kelimeler gösterilmektedir yalnız bu link kaç defa kullanılmış ve hangi sayfadan yönlendirilmiş bunu göstermemiş. Bu yüzden bu fonksiyon nerdeyse işe yaramaz.

Anahtar kelimeler

Bu alanda sitenizde en çok geçen anahtar kalime listesini görebilirsiniz. Kelime üzerine tek tıklamada bu kelime hangi yazınızda bulunduğu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer sitenizin konusu itibari ile önemli kelimelerin bu alanda üstlerde gösterilmiyorsa, yazılarınızı tekrar gözden geçirip gereken düzeltmeleri yapmanız gerekebilir. Yalnız burada olan veriler arama sonuçlarını ne derecede etkiliyor bu bilinmiyor. Eğer site konusu ile alakasız bir anahtar kelime üst sıralara tırmanıyorsa, bu yazıya noindex vermerek google index den çıkarmak, daha olumlu sonuç getirebilir.

İç bağlantılar

Bu fonksiyon da site içi bağlantılarınızı görebilirsiniz. Özellikle ilgi çeken arka sıradaki bağlantılar. Bu bağlantılara site içinde çok az bağlantı verilmiş. Buda google indexe alınmamasının nedeni olabilir veya arama sonuçlarında üstlerde görülmemesine.

Abone istatistikleri

Abone istatistikleri menüsü altında sitenize RSS beslemesi üzerinden abone olan kullanıcı sayısını görebilirsiniz. Verilen rakam, sadece sınırlı önem taşımaktadır. Burada verilen istatistikler sadece google ürünleri mesela google reader tarafından abonelik yapan kullanıcılar gösterilmektedir.

Evet Web üzerindeki siteniz menü tanıtımında sonuna geldik, bir sonraki yazımda Tanılamalar menüsünü tanıtmaya çalışıcam.

Benzer konular:

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.